Død ancistrus malle

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

JitH — 9. oktober 2006, 09:40

Efter 2 dage i akvariet fandt jeg min ancistrus malle død på bunden.

Det er min første fisk i akvariet sammen med 2 albino pansermaller, pansermallerne har det fint, men denne døde.

Hvad kan der være galt?

Har lagt mærke til at pansermallerne tit farer op til overfladen og hiver luft... er der luftmangel?

mohlin — 9. oktober 2006, 09:51

Pansermaller opfør sig så som dine, de kan andes luft, så bekymre dig ikke om det.

Hvad ancistrusen døde af ved jeg ikke, men hvor lang tid har akvariet varit igang, vandskift, værdier mm....

Med venlig hilsen
Eva

Jacob — 9. oktober 2006, 10:00

Der kan være mange årsager til at din ancistrusmalle er død, hvis du skriver lidt mere om hvor stort akvariet er, hvordan du har startet akvariet op osv, så er det lidt nemmere at komme med en forklaring på hvad der kan være årsagen. Normalt er ancistrusmaller ret hårdføre.

Det er helt normalt at dine pansermaller farer op til overfladen. De kan nemlig optage ilt på denne måde. Derfor kan de leve i områder hvor der ikke er så meget ilt i vandet.
I øvrigt er pansermaller stimefisk, så det vil være optimalt om du skaffede 3-4 stykker mere. Du kan læse lidt mere om Pansermaller her http://www.akvariesiden.dk/akvariet/print.php3?id=321

mvh

Jacob

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.