3 forskellige akvarier. hvad synes i om hårdheden?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
bettasplendens — 5. september 2006, 13:24
1:
60l med ugentlige vandskift 15l cirka 20 dyr.
NO3 = 0
NO2 = 0
GH = 10 (FOR HØJT)
KH = 17 (FOR HØJT)
PH = 7,5 - 8,0
2: 60L MED UGENTLIGE 15L VANDSKIFT (HAR VÆRET ANGREBET AF BLÅ - GRØNNE ALGER) CIRKA 20DYR
NO3 = 0
NO2 = 0
GH = 18 (IGEN FOR HØJT)
KH = 17 (IGEN FOR HØJT)
PH = 7,0
3: 20L
NO3 = 40 (JA DER MANGLER VIST LIDT NYT VAND)
NO2 = 0
GH = 18
KH = 17
PH = 8,0
Gennemgående ligger hårdheden ret højt oppe. Jeg bruger ledningsvand direkte fra hanen (København K) og tilsætter biotopol og normalt også JBL Ferropol. Ledningsvand ved vandskift kommer direkte fra hanen og er normalt ikke tempereret. Det har faktisk fået nogle af mine Corydoras til at yngle lige efter en vandskift.
Hvad synes i om værdierne? Kan man pille ved hårdheden f.eks. ved tilførsel af destilleret vand uden at PH'en bliver påvirket for meget? Er meget spændt på at høre jeres erfaringer.
Med venlig hilsen
bettasplendens
bettasplendens — 5. september 2006, 14:12
Med venlig hilsen
bettasplendens
aarkward — 5. september 2006, 15:23
Din totalhårdhed i 1 er pænt lav. Hvis ikke det er en tastefejl kunne jeg godt tænke mig at høre noget mere om hvad det skyldes.
Med venlig hilsen
Kbh.S
bettasplendens — 5. september 2006, 15:32
I det første 60l er blandt andet 10 paracheirodon axelrodi.
Mine kampfisk er jo sådan set nærmest ligeglade..... bare man kan slå tøserne en gang i mellem. :-)
Med venlig hilsen
bettasplendens
bettasplendens — 5. september 2006, 15:33
Med venlig hilsen
bettasplendens
Anti-Pjerrot — 5. september 2006, 16:28
2. Hvorfor vil du bruge ydeligere penge på at ændre forhold, der tilsyneladende er helt fine for dine fisk?
3. Har du kalibreret dine tests? NO3 test er de mest unøjagtige der findes - båd strips og dråber. 40ppm NO3 er forresten helt fint.
4. Test strips - alle slags - er totalt upålidelige. Kun pH kan til nøds bruges, og må kun bruges som et kvalificeret gæt.
bettasplendens — 5. september 2006, 16:42
Du virker som om du næsten er lidt sur på mig. Jeg kan bare godt lige at lege lidt kemi-geni. :-)
Har ikke tænkt mig at bruge yderligere penge. Som du selv siger virker det jo godt nok. Det eneste jeg tænkte over var de røde neons som ellers er meget glad for blødt vand. Det er jo ikke sådan at de dør i morgen...nej, de er faktisk ganske flotte (farve og størrelse) og næsten 1 ½ år gammel.
Hvordan vil du kalibrere sådan en test? Hvorfor skal de være så unøjagtige?
Det er sjovest når man kan komme med et kvalificeret gæt.... så er det som om man løser differentialligninger.
Med venlig hilsen
bettasplendens
Marya — 5. september 2006, 17:02
Jeg følger lige lidt med her, fordi jeg selv overvejer om det (alligevel) er nødvendigt at måle nogle ting, fx CO2 i et planteakvarium, og hvilke mærker der er bedst hvis det er....
Men kan godt følge dig, Bettasplendens, i tanken om at ku lide og sidde og lege lidt kemi-nørd;-)
Venligst
Maria Sørensen
Jacan — 5. september 2006, 17:03
Bland en prøve fra akvarium 2 og 3, nitrat skulle gerne blive 20 mg/L
Umiddelbart er der ikke noget at sige til målinger du har taget, det eneste er en pH på 8 ikke er det mest ideelle.
Mvh.
Jacan
bettasplendens — 5. september 2006, 17:09
:Maria Især min dråbetest til NO3 er sjovt.... 3 små flasker og en lille pulver ampulle. Man bliver jo alkymist og laver tjære til guld!
Med venlig hilsen
bettasplendens
Anti-Pjerrot — 5. september 2006, 17:41
Jeg bliver bare irreteret over at alle nybegyndere er i den tro at man skal eje testsæt for at kunne holde fisk. Og det er hovedsageligt sælgere i butikkene der er ansvarlige.
Man kan ikke bruge testsæt til at forbedre forholdene for sine fisk. Testsættet fortæller ikke om fisken har det godt.
Hvis man lærer at bruge øjnene og hovedet fra start af, så kan man forbedre sine fisks forhold så nemt som ingen ting.
Men testsættet er ubrugeligt i dette sammenhæng. Først og fremmest fordi de ikke fortæller hvad fiskene ønsker, og ikke retter problemet.
Man skal stræbe på at have et sundt akvarie ved at stole på sine rutiner vedrørende akvariets vandkvalitet, og så kigge på de ting der kan afsløre en forkert rutine:
1. Fiskeadfærd og farver
2. alger
3. uklart vand
4. ophobning af skidt
Hvis man måler sig frem til at en variabel er anderledes end den der står f.eks. her på siden, så er man stillet over for flere problemer.
1. Hvordan tolkes variationen?
2. Er testen nøjagtig?
3. Hvad skal der gøres ved det?
Oftest er svarene:
1. Har dine fisk det godt?
2. Kan du checke det?
3. Er der overhovet et problem der skal gøres noget ved?
Så svares der:
1. Ja fint. Det var bare fordi jeg testede.
2. Hvordan gør man det?
3. Det ved jeg ikke?
Mig:
1. Lad være med det!
2. Tester på nogle opløsninger med en kendt koncentration, der kan fremstilles meget nemt.
3. Så er der jo nok ikke noget du skal gøre andet end at bruge pengene på noget lækket foder til dine fisk 🙂
------------
Ok hvis vi lige går bort fra det mest åbenlise eksempel.
Der er tilfælde hvor man godt vil kende visse variabler, hvis man stræber efter at efterligne et forhold der er nødvendig i forhold itl at prøve på opdræt eller lign.
Her vil man gerne ramme en værdi, fordi den af erfaring har vist sig at gavne formålet.
Man måler så med et testkit på sit vand og får nogle værdier. De uoverenstemmelser der så er vil man så gerne have rettet så de stemmer overens med de ønskede. Man søger så hjælp f.eks. her (Hvordan skal jeg ændre ditten og datten) og får besked på at man skal dossere et mål af et eller andet.
Man gør som man får besked på og tester igen. Måske måler man det som man ønsker, måske ikke.
Men.
1. Du ved ikke om din første måling er sand. Du har muligvis ikke nøjagtige værktøjer til at dossere korrekt. Du ved ikke om din anden måling er korrekt.
2. Du kan på ingen måde vide om de værdier du vil opnå er opnået.
Løsning.
Kalibrering.
1. Fremstille standarder. Det gøres ved at opløse det stof man vil måle på eks. kH er det f.eks. NaHCO3 i demineraliseret vand. Bestemmer sig for at lave en opløsning der f.eks har :
1 kH
5 kH
10 kH
15 kH
20 kH
Man bruger så sin vægt til at afveje den rette mængde NaHCO3 og en målekolbe til at fylde sin valgte mængde dem. vand i.
Man afvejer på en nøjagtig vægt en mængde som man opløser i en nøjagtig afmålt mængde vand.
Herved får man en nøjagtig koncentration. Denne er ikke holdbar i længere tid, men tager kun et par minutter at lave.
2. At teste sin test. Man måler på sine standarder med testkittet og indtegner sine resultater på et regneark eller et stykke papir og laver så en kurve over sine resultater ? herved kan man se om sit kit tester ved siden af.
Eks man måler 16 kH i sin kH 15,
3. Måling af ukendt prøve (akvarievand)
Man måler sit akvarievand og sammenligner resultatet med sit regneark og kan derefter få den sande værdi.
4. Ændrer sin vandværdi til det ønskede og måler igen.
---------------
Grunden til at de er unøjagtige er at de er billige og afhængige af dårlige forhold og redskaber.
--------------
Eneste nøjagtige købe test (For rimelige penge) er:
Et digitalt pH-meter kan købes for ca. 200kr der er rimeligt nøjagtigt og dette kalibreres i buffere der er utroligt stabile. (Og kan genbruges).
så er der ikke andre...
bettasplendens — 5. september 2006, 18:02
Men noget helt andet som jeg synes er sjovt. Jeg har haft fisk (mest havedamme) i over 10 år og bare fordi jeg har fået fingerne (tilfældigvis) i et testsæt bliver jeg sidestillet med nybegynder. :-)))))))
Der er især en ting som jeg er helt enig med. Visse sælger prøver at fortælle og sælge alt muligt. Der findes et sted som jeg tidligere har købt ind hos som ikke kender skrupler overhovedet. Bare pengene passer....
Anti-Pjerrot er du kemiker eller er det bare noget meget detailliert paratviden? Især beskrivelsen af kalibreringen synes jeg er meget fint og anvendeligt.
Med venlig hilsen
bettasplendens
Anti-Pjerrot — 5. september 2006, 20:27
Jeg læser til laborant - så jeg er uddannet til at tage analyser.
Jeg kan fremstille opløsninger og måle på dem, tage målinger af ukendte prøver og bestemme indholdet af forskellige stoffer i dem. Jeg kan en hel del kemi, biokemi og bioteknologi, mikrobiologi og immunkemi.
Jeg ved hvor forkerte og unøjagtige testsættene er, og kæmper derfor for at få folk til at holde op med at bruge dem som værktøj. Hode op med at stole på dem og i stedet stole på at kunne læse fiskenes adfærd.
Jeg bruger selv et digitalt pH meter, som jeg kalibrerer og tester i 4 forskellige buffere. Kun fordi jeg er perfektionistisk - ikke fordi der er nødvendigt. Præcisionen i mine pH målinger er med 0.1 pH med en nøjagtighed på +/-0.1 pH. Jeg bruger den til at holde min pH stabil omkring 6.5 - Fordi jeg tilfører NaHCO3 stiger pH og jeg vil se om min dosis er tilpas. Dette gør jeg fordi jeg bekæmper BBA (Penselalger) hvilket medfører jeg har brug for meget CO2. Jeg har 2 CO2 anlæg til mit 54L og vil derfor holde min CO2 så højt som muligt. Jeg tester ikke om den bliver for høj. Det tester mine fisk for mig, og de fortæller mig med det samme om der skulle være noget.
Jeg bruger desuden en simpel kH måling. Ikke til at bestemme kH i mit vand, men til at regulerer kH med NaHCO3 efter vandskift - fordi jeg bruger RO vand, og skal hæve kH et par grader. Det er udelukkende fordi jeg tester vækstændringer for Pogostemon Helferi. Desuden tilfører jeg MgSO4 for at hæve gH. Denne måler jeg ikke. Jeg tjekker om planten vokser bedre. Jeg beregner intet. Jeg giver den en teskefuld efter hvert vandskift. Kun fordi jeg vil se om den har gavn af det...
Jeg testede for noget tid siden ledningsevnen. Efter vandskift havde jeg ca. 100uS. Efter tilførsel af Makro steg den til ca 250uS.
Dette testede jeg 3 gange og holdt op, fordi jeg ikke så meningen med det, og værdien holdt sig stabil.
Men jeg er bruger ikke mine målinger til at ramme nogle specifikke værdier. Jeg opdagede at mine fisk begyndte at blive mere aktive da jeg for sjov hævede gH og kH lidt. Det var faktisk først fordi jeg prøver at bekæmpe BBA (Penselalger) at jeg hævede gH og kH... Derved opdagede jeg dette gode...
BTW. En kemiker kan ikke tage målinger - det kan KUN en laborant.
Finkeldinken — 5. september 2006, 20:55
Jeg overrækker hermed stolt den virtuelle pokal for evnen til at skrive de længste indlæg på AS!
Og der er ingen tvivl om, at du, Anti-Pjerrot, er min overmand på dette felt, for ikke alene kan du skrive meget lange, og dybfølte indlæg (det kan JEG også!)
- de er sørme også både relevante og brugbare!
To områder, som den tidligere vinder (undertegnede) absolut ikke brillierede på! *LOL!* ;D
...Og WOW! Det er godt nok liige noget, du ved noget om, det med at teste...og IKKE at teste.
Dejligt, at du deler dine meget specialiserede holdninger, idéer og erfaringer så gavmildt ud i denne tråd.
De bedste hilsner
Lise
bettasplendens — 5. september 2006, 22:34
Du kæmper kampen mod unødvendige vandtest og jeg prøver at opklare forkerte myther om betta splendens.
Vi kunne blive Akvariesidens Miami Vice!
Med venlig hilsen
bettasplendens
bettasplendens — 5. september 2006, 22:35
Med venlig hilsen
bettasplendens
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.