Mine Guld barbere og mollyer spiser fodderet til min malle...?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
tthygesen — 23. november 2005, 17:53
Jeg har lige fået en malle til mit nye akvarie, hvor jeg i forvejen har 6 guld barbere og 3 mollyer. Jeg har fået noget synkende fodder i pilleform med til mallen. (Det hedder Tetra PlecoMin). Jeg har fået besked på, at mallen skal have en kvart af disse piller hver dag. (jeg tror mallen er en unge - den er kun 3-4 cm),
Problemet er, at når jeg fodrer fiskene så spiser mollyerne og barberne bundpillen. Jeg giver de andre fisk overfladefodder først, og smider så pillen i nærheden af mallen.
Hvad gør jeg?
Steffen Kbh — 23. november 2005, 17:55
Vh.
Steffen Kbh
Green_Cat — 23. november 2005, 21:06
Mvh.
Green_Cat
mbe — 23. november 2005, 21:56
Martin
malle — 24. november 2005, 10:30
Celia — 24. november 2005, 15:30
Hilsen
Cecillia
XXXX — 24. november 2005, 15:36
ude ved kæresten er det ikke noget problem, mallen er ca 33cm og er der andre der når pillen først, så svømmer den bare ind i dem og ligger sig på pillerne
Med venlig hilsen
Thomas
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.