Hvornår er en malle kønsmoden

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

søs — 22. november 2005, 18:17

Der er en anden tråd, hvor der er en som søger kønsmodne maller...
Så kommer mit enkle og udvidende spørgs
mål:
Hvornår er en malle egentlig kønsmoden??

Venligst
søs:o)

Line — 22. november 2005, 18:29

Hvaffor en malle spörger jeg så ????

Hilsen
Line Sörensen

søs — 22. november 2005, 18:36

Åh, undskyld, jeg havde den tidligere tråd i hovedet, og synes det var indlysende, men det er det jo selvfølgelig ikke 😮))
Det er den almindelig ancistrus sp maller jeg tænker på..

Venligst
søs 😮)

Line — 22. november 2005, 18:40

Ca. 1 til 1,5 år mener jeg at kunne huske.

Hilsen
Line Sörensen

Bjarne — 22. november 2005, 19:19

Hej
Vi har lige haft et tilfælde i klubben hvor den alm. Ancistrus, har fået unger. Forældrene er kun 5 cm og ca. 5 måneder gamle. Jeg har selv lige nu Ancistrus L 144, som er 5 cm, som har fået deres første kuld, dog kun 11 stk.
Der er selvfølgelig megen forskel på hvilke type maller det drejer sig om, hvis det drejer sig om andre snakker vi om 1-3 år.

De bedste hilsner
Bjarne

gibson — 22. november 2005, 19:22

Er der ikke en tommelfinger-regel der hedder at når mallen er 2/3 af størrelsen, så er den kønsmoden?

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Bjarne — 22. november 2005, 21:31

Hej
#6 gibson, jo, det har jeg også hørt før, - men ingen regel uden undtagelser, - Ancistrus kan godt yngle før, ved andre typer har jeg ikke observeret eller hørt om det.

De bedste hilsner
Bjarne

Line — 22. november 2005, 23:26

LOL - de er ikke bare produktive, de starter også tidligt.
Sikke da nogle bæster. 5 mdr - dét var godt nok tidligt 🙂

Hilsen
Line Sörensen

Bjarne — 23. november 2005, 03:30

Hej
#Line, mine L 144 tror jeg ikke engang er 5 mdr. Jeg har lige målt min han på frotnruden til at være 4,6 cm og hunnen er mindre. Hannen har hun 1-2 mm "antenner" og kun 2 bittesmå på næseryggen så jeg kan se det er hannen. Det er faktisk lidt utroligt i den str. også så tidligt.

De bedste hilsner
Bjarne

Flemming Jensen — 23. november 2005, 12:05

Hmmm så er der måske stadig håb for mine 144, jeg syntes hverken mine vokser eller generelt trives ret godt, jeg må gøre et eller andet forkert, har haft 9 men 7 er døde, de fleste når de når en størrelse af 5-6 cm. Har stadig en han og en hun tilbage, så jeg krydser fingre.
MVH
Flemming

Thomas-horn — 27. november 2005, 14:51

har lige købt 3 små på ca 3-5 cm som skal gå sammen med mine 2 ældre maller 5-7 cm..
( ancisus'er )
så mit nye projekt er et malle akvarie så de kan gå og hygge sig..
( håber dog på opdræt senere )

Mvh.
Thomas-horn

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.