frafald i besætningen (Guld gurami)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
darmann — 9. november 2005, 06:48
som jeg skrev i en anden tråd jagtede min Guld gurami hun min nye han men da jeg gik til møde i fuglefoeningen var der ingen problemer de var i hver sin ende af akvariet og jeg syntes det så godt ud og da jeg kom hjem 23:30 stod de stille og roglig ved hinanden men til morgen var han død hvad skulle jeg have gjort
Med venlig hilsen
Darmann
helene — 9. november 2005, 18:28
Hvis man har én gurami, som måske ligesom din, har erklæret hele akvariet for sit territorie og ikke accepterer andre, - så kan man tage den op i en spand, eller andet akvarie en dags tid, - (selvfølgelig med så lidt stress som muligt) flytte lidt rundt på trærødder og lignende, og så sætte dem ned samtidig.
Men det kan også være at du har været uheldig, og at der bare var minus kemi mellem de to, - jeg ville prøve igen, måske ville jeg købe en han og en hun mere, så er der lidt flere at fordele jagten på.
Iøvrigt synes jeg tit jeg har observeret at mine guramier er rimelig inaktive om natten, men tidligt på morgenen så er der liv i akvariet, - så jagten kan godt have taget til igen efter en mørk og rolig nat ...
Mvh.
helene
helene — 9. november 2005, 18:30
Jeg har selv haft en gurami, købt som hun i neonfisken (jeg spurgte dem endda, nu er du helt sikker ?, og de plejer at vide hvad de snakker om), - og der gik faktisk også næsten et helt år før det var tydeligt at det var faktisk en han ..
Så det kan være svært at se, på en ung fisk, den kan ligne en hun og udvikle sig til en han..
Mvh.
helene
darmann — 9. november 2005, 22:08
det er en meget spænende og overbevisne det du skriver men har jeg forstået at du forslår at jeg køber 1,1 så det bliver til 1,2
jeg har lige sendt et par foto med den ene af fisken og den anden af akvariet så du kan se beplantning det er lidt dårlige fotos men håber du kan se rygfinnen
Med venlig hilsen
Darmann
darmann — 9. november 2005, 22:09
Med venlig hilsen
Darmann
helene — 9. november 2005, 22:32
Mht. billedet, det kan jeg ikke se, det kan være det ene eller det andet ... er det den du har tilbage ??
Jeg er ikke overbevist om at det er en hun, men som sagt, det er meget svært at se.
Der kan jo endelig også være andre grunde til at den nye fisk døde, - ... umiddelbart med dit akvarie synes jeg ikke der burde være 'territoriale' problemer..
Men ja, det vil være en fordel at have 1.2 fordi så bliver evt. jagteri fordelt over flere, dvs. den enkelte kan få sig en pause ind imellem. Det er bedre end 1.1, fordi der jo så vil være en hele tiden som bliver stresset.
Mvh.
helene
helene — 9. november 2005, 22:34
Mvh.
helene
darmann — 9. november 2005, 22:46
og ja der kan jo også være andre grunde til at den døde det er svært at sige men jeg kan sige at fisken havde lidt rødlige pletter ved halen ligsom nogle blodsamlinger da jeg tog den op til morgen
vil jeg godt kunne have 1,2 i mit akvarie
Med venlig hilsen
Darmann
helene — 9. november 2005, 23:02
Ang rygfinnen, så skal hannens rygfinne ikke nå ned til halen, - forskellen er udelukkende at den er lidt mere spids i det.
Billedet er af den han, som jeg længe troede var en hun ..
Hmm, - mht. om du kan have 3 guld-guramier i dit akvarie ... plantemæssigt er det fint, størrelses mæssigt, så tror jeg at det er på grænsen, og det lyder også som om din enlige gurami måske ikke er så venligt stemt. Men ihvertfald tror jeg du ligeså godt kan have 1.2, som 1.1...
Tror det er et spørgsmål om at turde prøve igen, men guldguramier (min erfaring) er slet ikke så lette, og personligt har jeg hele tiden skrevet herinde (og ment) at under 300 liter ville jeg slet ikke prøve. Men jeg er også lidt en 'kylling', og det er først for nylig at jeg faktisk turde sætte mine to hanner sammen med tre hunner i mit 325 liters. Jeg troede ikke det gik, men det gør det faktisk ..
http://akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=2982
Mvh.
helene
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.