Ægpasning til offentlig skue

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

C-lotte — 21. oktober 2005, 21:44

Mine ancistrus maller har igen lagt æg, men denne gang er det gjort så ejeren kan følge med. De er lagt i bagerste hjørne i akvariet, bag en bunke sten, men lige ud mod mig. Nu har han ligget på æg i 4 dage, så jeg forventer at jeg snart kan se en masse små blommesække med hoved og hale.

Med venlig hilsen
Charlotte



C-lotte — 21. oktober 2005, 21:45

Mens far passer æg, nyder mor det søde liv og får lidt godt at spise

Med venlig hilsen
Charlotte



C-lotte — 21. oktober 2005, 21:46

Der er selvfølgelig også plads ved spisebordettil yngel fra et tidligere kuld

Med venlig hilsen
Charlotte



gibson — 21. oktober 2005, 21:50

Dejligt når de vælger sådan et sted for os akvarister :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

John Hansen — 22. oktober 2005, 00:04

Herligt :-)
Du må gerne poste billeder efterhånden som de udvikler sig.

Mvh.
John Hansen

gibson — 22. oktober 2005, 07:31

Æggene klækker efter 8 dage, så tag gerne et billede hver dag indtil de svømmer væk fra faderen. Så kunne vi sætte det sammen til en artikel :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Dondata — 22. oktober 2005, 11:05

Wauv! Det ser spændende ud 😮)
Lad os endelig se flere billeder løbene.

Mvh.
Dondata

C-lotte — 22. oktober 2005, 16:22

Nå jeg må have misset de første dage på æggene, for idag skete der lidt. I morges lå malle far fint på æggene som igår. Efter frokost var alle mine fisk meget mærkelige, så at varmelegemet var meget overophedet, så mange hurtige kolde vandskift, nyt varmelegeme og så var æggene væk. Surt tænkte jeg men kravlede lige for en sikkerhedsskyld under akvariet og kiggede efter. Heldigvis har mallefar også ryddet bunden og derefter rykket alle æggene derned, som var fint igang med at klægge. Men har ikke set en eneste af ungerne, dog heller ikke det nemmeste sted de er lige nu. Hvis man kigger helt tæt på billedet, kan man se der hvor ungerne er kommet ud at ægget. Håber at få set ungerne snart. smider et nyt billede når der er noget spændende.

Med venlig hilsen
Charlotte



C-lotte — 22. oktober 2005, 19:07

Flere unger er kommet udm, har desværre ikke set nogle af dem.

Med venlig hilsen
Charlotte



C-lotte — 24. oktober 2005, 21:52

Ved ikke om der stadig er nogen der følger denne tråd, men skriver lige alligevel.
Nu er nogen af ungerne kommet ud. På billedet kan man se hoved og hale på dem nederst i billedet, dem hvor blommesækken ikke længere er helt rund, men nærmere oval. Der ligger stadig æg som ikke er klækket og så ligger der en masse tomme skaller. Ovenover kan man se mallefars hoved, der har han ligget i snart ti dage tror jeg.
Billedet er tage fra bunden af akvariet

Med venlig hilsen
Charlotte



Dondata — 24. oktober 2005, 21:54

Sikke nogle nyslige små søde unger 😮)
Jeg skal nok blive ved med at følge tråden - Det er helt sikkert.

Mvh.
Dondata

Brain — 26. oktober 2005, 14:49

Ej hvor spændende! Det er da et ret fedt sted æggene er, så er det nemt at komme tæt på med kameraet.
Flotte billeder.

Mvh.
Laura

C-lotte — 26. oktober 2005, 19:20

Siden sidst: Ungerne er ca 3-4 dage nu. Jeg kan ikke se dem så meget, ved ikke hvor mange der er tilbage om de slipper forbi mallefar og ud til de andre fisk. Men der vimser stadig nogen synligt rundt.
På billedet sidder en af ungerne og har suget sig fast på mallefar, det har jeg aldrig set før. Der er en mere på bunden. Billedet er taget nedefra, da ungerne er i bagerste højre hjørne. Der er stadig en god del blommesæk tilbage.

Med venlig hilsen
Charlotte



Dondata — 26. oktober 2005, 19:31

De ligner lidt små lyserøde Haletusser 😮)

Mvh.
Dondata

C-lotte — 30. oktober 2005, 11:02

Så kommer der ikke flere billeder. Det var et fedt sted de valgte at lægge æggene og det syntes de andre fisk visk også, for jeg tror ikke der er en eneste malleunge tilbage desværre.

Med venlig hilsen
Charlotte

Dondata — 30. oktober 2005, 11:09

Det er vel nok ærgeligt.
Mon ikke at forældrene får mod til at prøve igen på et andet tidspunkt.

Mvh.
Dondata

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.