Guppy hanner, er de noget værd...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

korsholm — 27. september 2005, 23:47

Jeg har 2 Guppy hanner, som jeg skal af med, men er det nogle jeg kan tillade mig, at tage penge for?
Jeg syntes jo selv, at de er vildt flotte, meeeen det kunne jo godt være at de meget almindelig.

Her er et billed af den første.

Med venlig hilsen
korsholm

korsholm — 27. september 2005, 23:48

Og her er billedet af den anden...............

Med venlig hilsen
korsholm

korsholm — 27. september 2005, 23:49

P.S. Ham på billed 1 har en stor flot orange ryg-finne, det ser man ikke rigig på billedet.

Med venlig hilsen
korsholm

Janne — 27. september 2005, 23:51

Der er vist ikke nogen lige nu, men i annoncer her på siden plejer folk at tage (5-)10 kroner stykket for guppy. Hvis du afleverer dem i en akvariebutik, ville jeg skyde på, at du får en 5-8 kroner stykket. Ikke noget man bliver rig af ;-)

Mvh.
Janne

korsholm — 27. september 2005, 23:59

Ja de er ret kønne, men jeg vil heller have vildttypen :-) Og det er jo enten eller... ;-)

Med venlig hilsen
korsholm

hustler west på — 28. september 2005, 00:37

Kan man ikke fodre med dem ?
Det var en joke, men tror du skal være heldig med og finde en aftager lige nu, da sæsonen for nye fisk næsten lige er startet igen og folk køber mange nye arter hos forhandlerne osv., men igen... Man kan jo være heldig og falde over en, men prøv evt. med en annonce her på siden - Lad den køre i 14 dages tid og se hvad der sker, herefter må du nok føje dig og sætte en ny annonvce ind under bortgives, sidste led er nok en alm. aflivning - dvs. op på skærebrædtet og frem med saks eller kniv og af med hovedet, ved det lyder barskt , men det er desværre den pure sandhed da fisk af den type jo ikke er noget som tørlægger ens pung/konto.

Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs

Celia — 28. september 2005, 10:18

Altså jeg ville jo gerne have dem ;-) men jeg gider jo ikke køre efter dem og slet ikke hvis jeg oveni skal give 10-15 kr for dem... sådan er nok manges holdninger (desværrer)

Jeg er meget enig med #17

Jeg har dog aldrig haft det problem... jeg er nemlig medlem af Roskilde akvarie forening og hver gang der er møde er der også auktion over fisk, planter og udstyr.
Det er meget sjælent at folk bliver nød til at tage deres fisk med hjem igen.

Hilsen
Cecillia

korsholm — 28. september 2005, 13:40

Jamen jeg har allerede en aftager, jeg skulle bare vide, hvad jeg skulle tage for dem.

Mange tak for hjælpen.

Med venlig hilsen
korsholm

Celia — 28. september 2005, 13:44

alletiders :-)

Hilsen
Cecillia

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.