Rød rio og Sort tetra

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ThomasK — 7. juni 2005, 12:40

Er der nogen der har erfaringer med at holde disse to i samme akvarie. Akvariet er på 530 Liter og har desuden også 3 Geophagus SP.

Venligst
ThomasK

gibson — 7. juni 2005, 12:46

Det har jeg ikke nogen erfaringer med. Men jeg kunne ikke forestille mig det ikke kunne gå. Jeg har selv følgende sammen:

Rød neon, Rødnæser og Geophagus crasilabris

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

fo_dk — 10. juni 2005, 00:54

Enig.....med den plads er der intet prob. Hvor mange påtænker du i stimerne??

Iøvrigt en god sammensætning......jeg må vist osse igang med noget jordæder snart -🙂

Kærlig hilsen
fo_dk

ThomasK — 10. juni 2005, 08:59

Nu er det sådan, at mine neon dør for tiden. Ud af en stime på 15 , er der nu en tilbage. Om det skyldes Geo´erne eller noget andet ved jeg ikke. De (neon) er nu også 2 år gamle efterhånden. Nu vil jeg ikke have neon mere, så jeg tænkte på at købe lidt andre stime fisk. Og så faldt interessen på sort tetra og rød rio. Men nu har jeg lige, i et gammelt akvarieblad, læst en artikel om rød-blå tetra og om rødnæsen. Begge skrevet af Tonny Brandt Andersen- De lyder jo også spændende. Jeg havde tænkt på en 20-30 stykker. Ligeligt fordelt, men kun 2 forskellige arter. Så jeg må jo vælge.

Venligst
ThomasK

gibson — 10. juni 2005, 12:19

Jeg synes godt du kan have 2 stimer af 20-30 stk.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.