Malawi krabben???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

christine23 — 29. april 2005, 20:36

Hej alle sammen....

Jeg ville lige høre om der er nogen der ved hvor man kan købe den såkaldte malawi krabbe (Kbh og omegn)? hvad ligger den på i pris? Kan man ellers ha noget andet spændene gående sammen med malawi'er.... har også hørt noget om nogen ål... kan det passe? I såfald hvor kan man købe sådan nogen? og igen....hvad ligger de så på i pris?

Med venlig hilsen
christine

Raymond — 29. april 2005, 22:53

Gissel plejer at havde både Krabber og ål fra Malawi, man han bor i Ålborg http://www.carstens-dyrehandel.dk/dmimport/rammesider/lagerliste.htm
MalawiCarsten plejer også at havde dem men ligger også i Ålborg. Men de har begge to udsolgt.
Hyggefisken her på Fyn plejer også at havde dem, men har også udsolgt, såååååå øv øv

Mvh.
Raymond

Raymond — 29. april 2005, 22:54

her er lige linket til hyggefisken http://www.hyggefisken.dk/default.htm

Mvh.
Raymond

jan — 8. maj 2005, 17:45

Her er lidt du kan læse.
http://malawijan.dk/index.php/17995
http://akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=129

Med venlig hilsen
Jan Andresen

christine23 — 8. maj 2005, 20:40

Tusind tak.... super gode sider:) er det rigtig, at krabberne øgelægger sillicone fugerne i akvariet..... det ville jo ikke være så godt 😉 Er det virkelig helt umuligt at få fat i malawi krabben og ålen (i kbh)? kan bare ikke finde nogen... overhoved. Ville vildt gerne ha dem i min balje. Et meget spændene suplement, til cichliderne, synes jeg.

Med venlig hilsen
christine

Ladymouse — 8. maj 2005, 20:51

De 3 krabber jeg ialt har haft har aldrig rørt siliconen i mine akvarier. Det de hos mig har kunne finde på at gøre er at forsøge sig med at flytte stenene, kappe et par blade af mine planter (ikke ret mange) og så flytter de en del sand indimellem.
Den ene af dem har også været på vandretur i lejligheden men det var min egen skyld da den smuttede op af akvariet en nat (jeg havde glemt at lukke klappen)

Malawiålen har jeg haft en enkelt af (den fandt jeg desværre død idag) det er et vildt sjovt dyr at have i sit akvarie. Den snor sig gennem vandet og når jeg havde armen i akvariet kom den altid frem og smyegede sig op ad min arm og skulle lige følge med i hvad jeg lavede.

Mvh
Tina

christine23 — 8. maj 2005, 21:05

Ladymouse- De lyder bare nuser gør de..... håber jeg finder dem en dag:( Hvis det altså overhoved kan lade sig gøre, her i kbh:)

Med venlig hilsen
christine

jan — 8. maj 2005, 22:48

Hej Christine23
Jeg kan kun sige det samme som Ladymouse, de ødelægger ikke siliconen, men de kan ved lidt held (uheld) klatre i siliconen.
Snak dog med Martin i Cichlidecentret og hør om han ikke kan skaffe dem.

Med venlig hilsen
Jan Andresen

christine23 — 8. maj 2005, 22:51

Jan - tak for det, det vil jeg da helt klart undersøge.... 🙂

Med venlig hilsen
christine

AndreasDK — 8. maj 2005, 22:56

Jeg mener de plejer at ligge i små 300,- pr. stk

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

christine23 — 8. maj 2005, 22:59

puha.... det var dyrt, men det må jeg jo spare op til så.... 😉

Med venlig hilsen
christine23

christine23 — 8. maj 2005, 23:19

ØVV, fik lige en mail fra martin i cichlidecenteret.... han kan ikke skaffe dem hjem. Han anbefalede mig malawicarsten, men han bor jo i aalborg.... er der nogen der kender noget til ham? om han evt. kommer til kbh, med fisk folk køber af ham.....

Med venlig hilsen
christine23

jan — 8. maj 2005, 23:55

Malawicarsten er jordens rareste menneske.http://www.malawicarsten.dk/start/default.asp?sPage=MalawiPrisliste
Og Jesper hos Hyggefisken http://www.hyggefisken.dk/default.htm jeg bor ikke så langt fra Hyggefisken.
Så plan A
SPørg om de får dem hjem, hvis ja----så betal den når de kommer, så henter jeg den.
Spørg så om Gibson vil fragte den med sig hjem - aftal evt. et sted på sydsjælland eller et eller andet----
Så får han den med fra mig og BINGO du har en ny lille "satan" i dit akv.
Med venlig hilsen
Jan Andresen

christine23 — 9. maj 2005, 00:05

Jamen altså.... du/det her forum er jo helt fantastisk.... tusind tak! Det ville jeg da sætte stor pris på. Jeg skal bare lige ha sparet lidt op.... er en fattigrøv fra kbh..hi hi hi. men så vil jeg da helt sikkert vende tilbage til dig 🙂 Tusind tak for hjælpen 🙂

Med venlig hilsen
christine

jan — 9. maj 2005, 01:09

Tak, du skriver bare.

Med venlig hilsen
Jan Andresen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.