Er der nogen der ligger inde med medicin mod endetarmsorm?????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Pylli — 5. april 2005, 10:33

Hej

Mine fisk har fået endetarmsorm og det har indtil videre været lidt af en umulighed at finde et behandlingsmiddel. Den første dyrlæge jeg talte med fortalte først at Decaris Vet var taget af markedet og at det eneste han havde var en stor flaske til omkring 900,- med et ligende middel. Den anden dyrlæge jeg snakkede med, sagde dog at hun havde lidt liggende af Decaris, men at jeg nok skulle regne med at komme af med omkring 200,- for omkring en 9 ml......hvilket heller ikke er så su-venligt.
Derfor vil jeg høre om der er nogen i nærheden eller i Randers eller Århus der ligger inde med et middel mod endetarmsorm....bare lidt...... Just name your price:O)

Håber der nogen der kan hjælpe os og vores fisk.

Mvh
Pylli

Ziij1n — 5. april 2005, 12:45

Okei kontakt www.fynsakvariecentrum.dk Han har noget som er mega godt det virker vildt hurtigt...
Jeg fik noget til mine killi fisk det var helt vildt ubeskriveligt ...

Venligst
Rasmus Hurup Hansen

Pylli — 5. april 2005, 14:36

Tusind tusind tak.

Jeg ringede til ham med det samme og han sender mig nu en dosis til mit akvarie.....til sølle 50,- inkl. transport til Randers......fantastisk. Han sagde han ikke selv havde prøvet det, men at der ikke gik meget mere end et par timer efter man havde behandlet, at alle ormene faldt ud.....det lyder godt nok fantastisk!
....fik egentlig slet ikke spurgt om hvad det var for noget medicin........var helt oppe at køre:o) Kan du huske hvad det hed, det du fik????

Tusind tak!
MVH

Ziij1n — 5. april 2005, 17:41

Nej for vi må ikke få afvide hvad det er ... Jeg er endelig også ligeglad lige nu da det bare virkede 😀

Venligst
Rasmus Hurup Hansen

Pylli — 5. april 2005, 18:16

Det lyder godt nok spændende:o)

Puttede du bare det i akvariet til fiskene....og så gik det væk????? Hvad med snegle og maller....kan de tåle det??? Er der nogle forholdsregler jeg skal tage.....eller er det bare i med lortet, og så puff, så forsvinder de forbandede orme????

jan — 5. april 2005, 23:30

***Nej for vi må ikke få afvide hvad det er?????
Rasmus, seriøst det kan du da ikke være ligeglad med.

Med venlig hilsen
Jan Andresen

Dr. Diemer — 6. april 2005, 20:48

Hvis det er til nogen hjælp hedder det aktive stof i Decaris Vet : Levamisol - måske kan du finde et middel som så er beregnet til andre dyr og så sjusse dig frem til en behandling. Det bruges ikke i nogle præparater til mennesker 😮/

Dr. Diemer — 6. april 2005, 22:42

Hehe. Ellers kan man få Ripercol granulat som også indeholder Levamisol - men den mindste pakning er 2 kg og koster ~ 1066 kr 😮(

Dr. Diemer — 7. april 2005, 14:36

Uha. Sikke et spændende problem som vi har snakket/undersøgt herhjemme (jeg læser til læge og kæresten til dyrlæge), og det er vist ikke så svært igen.

Du kan stadig få Levamisol i "mindre" mængder hvis du skaffer det som en injektionsvæske kaldet "Levaject", men det er vist ret dyrt !

Men efter at have læst i "Politikens Akvariebog" (1. udgave, 2. oplag, 1992, s.196-197), har jeg læst mig frem til at man også kan behandle med Vermox - et humant præparat som godt nok er receptpligtigt, men kun koster 36,65 kr for en pakning med 6 tabletter á 100 mg. Så er det bare at få fat i en recept og på apoteket !

Dr. Diemer — 7. april 2005, 21:17

Min kæreste sendte en email til professoren i fiske-parasitter på Landbohøjskolen og han svarede :
"Hvis man ikke har adgang til levamisole kan man forsøge sig med mebendazol 0.5-1
mg/l i 1-24 timer. Men forsigtighed kræves her, da visse fiskearter er meget
følsomme overfor mebendazol (Vermox). Derfor test først fiskens følsomhed."

gibson — 7. april 2005, 22:08

Hvordan tester man den?

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

AndreasDK — 7. april 2005, 22:35

" Så er det bare at få fat i en recept og på apoteket ! "

Altså den sundshedbranche... De tænker da aldrig på andet end avance!
Hvilken læge vil mon udskrive en recept til lille Bertram Guldfisk?

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Dr. Diemer — 8. april 2005, 12:20

"Hvordan tester man den?"

Godt spørgsmål - måske ved at udsætte en enkelt fisk af den pågældende art for medikamentet, eller prøve med en meget lav dosis og se hvordan fiskene reagerer ????

Dr. Diemer — 8. april 2005, 12:23

"Altså den sundshedbranche... De tænker da aldrig på andet end avance!
Hvilken læge vil mon udskrive en recept til lille Bertram Guldfisk? "

Første linie forstår jeg ikke hvor kommer fra, og mon ikke man kan få en dyrlæge til at udskrive en sådan recept - jeg har lige fået en dyrlæge til at give mig en!

Pylli — 8. april 2005, 17:45

En lille situations-rapport:

Jeg har nu medicineret med det middel vi fik tilsendt fra Fyns Akvarie Center og indtil videre ser det ud til at virke. Der er gået omkring 3 timer siden jeg (-med rystende hånd - taget i betragtning af at jeg ikke vidste hvad det var) medicinerede og jeg kan allerde se at ormene er faldet ud af den guppy der var hårdest ramt. Der er stadig et par stykker der mangler at tabe deres orme, men jeg kan se at de inden for de sidste par timer er faldet længere og længere ud af fiskene. Der har heller ikke været nogle dødsfald, men desværre har vi en kili-han der ser lidt ramt ud....vi er dog ikke helt sikker på om det er pga medicinen, for han har været meget svag på det sidste (-hans kili-kone har det fint). Så vi er klart fortrøstningsfulde!!!!!

Tak for alle de gode svar og dybegående....tusind tak!!!!
Hilsen
Pylli

Dr. Diemer — 8. april 2005, 20:42

Godt at høre. Jeg håber dine fisk klarer skærene!

Pylli — 9. april 2005, 10:40

Anden dag.

Der er stadig bedring i akvariet, og det ser ud til at de fleste af fiskene er sluppet af med ormen. Der er dog stadig et par stykker der stadig har orme hængende, men de ser, som skrevet før, ud som om de bare hænger og er døde og venter på at falde ud.
Jeg ville derfor høre om hvor lang tid jeg skal vente før jeg skifter vand....og om det overhovedet er nødvendigt (-intil det igen bliver tid), hvad med fodring??? Jeg fodrede ikke igår, men har tænkt mig at gøre det idag, er det ok??? Jeg synes nemlig at have læst på en amerikansk hjemmeside (kan selvfølgelig ikke lige huske linket), at man ikke skal fodre under medicineringen. Er der nogen der har erfaringer med det?? Hvad gjorde du Ziij1n??

Tak igen for alle svarene
MVH
Pylli

Dr. Diemer — 14. april 2005, 19:34

angående "Vermox"-behandlingen. Jeg havde givet fiskene lidt over 1mg/L i ~40 timer, men alligevel havde den med de synlige orm stadig nogle orm hængende flere dage efter.

Da jeg gav mine fisk til naboen, valgte jeg at aflive denne guppy (rigtigt ærgeligt for det var en af de flotteste hunner jeg har set, og rigtig omgængelig 😮( ) - og ved dissektionen var den propfyldt med orm !

Så jeg ved ikke rigtigt om jeg kan anbefale Vermox (Mebendazol) 😮/

gibson — 21. april 2005, 10:22

Jeg skal fluks af det middel sendt idag så! Har lige oplevet mine fisk har samme problem!

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

gibson — 22. april 2005, 19:26

Så er vidundermidlet også på vej til mig :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

gibson — 11. april 2006, 10:23

Jeg må hellere lige følge op på at det også virkede hos mig :-)

Her er der sat navn på midlet:

http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=10&id=245236

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.