Mine demasoni unger.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

DanTheMan — 22. marts 2005, 13:39

Hey all.
Yes så kom de endelig, et meget lille kult demasoni unger 🙂 Moderen døde desværre lidt efter hun smed ungerne for tidligt, da hun blev slået ihjel af den store han 🙁 Men hun havde 6 unger, hvor den ene døde og den anden blev spist. Men der var så 4 tilbage.
Jeg skyndte mig at proppe dem i mit 10 L yngleakvarie, og tager regelmæssigt billeder da de vokser meget hurtigt.
Så til dem der gern vil følge lidt med i deres opforstring smider jeg lidt et par billeder til jer 🙂

Første billede er de 1 dag gamle. De kunne dog stadig ikke svømme pga deres mavesæk.

Med venlig hilsen
DanTheMan



DanTheMan — 22. marts 2005, 13:40

Nu er de så 5 dage gamle, og kan nu svømme, og er begyndt at spise knust flagefoder. Der skal loves for der er fuld af liv i dem. 🙂

Med venlig hilsen
DanTheMan



DanTheMan — 22. marts 2005, 13:46

der kommer billede igen i morgen 🙂

Med venlig hilsen
DanTheMan

viggo0 — 22. marts 2005, 13:47

nååårrrr, de er søde 😀...

Med venlig hilsen
Frederik

mhesselbjerg — 22. marts 2005, 14:08

Tillykke Dan:)

Er lige selv blevet reserve mor til 6 Acei unger og har 2 salousi hunner med skufferne fulde... det er lige til at få babykuller af 😛

/Mette

DanTheMan — 22. marts 2005, 14:54

hehe jah, men kan ikke lade være at kigge på dem hele tiden 🙂 Jeg har også en Aul. Rød rubin hun med skuffen fuld 😀

Med venlig hilsen
DanTheMan

gibson — 22. marts 2005, 18:24

Kanon!! Tillykke med dem :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.