Drægtig hvid seljfinne Molly ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bettina — 28. december 2004, 10:48

Vi har i vores akvarie en hvid sejlfinne Mollyhun. Der er også 2 mindre sorte fisk, som jeg ikke ved hvad hedder. De ligner lidt, men ikke helt en molly. Han gør dog tilnærmelser til hunnen, og jeg spurgte derfor i akvariehandlen om de kunne parre sig sammen, det svarede han benægtende på.

Min hvide Molly hun har i alt den tid jeg har haft den, været helt hvid. (Vi har haft den i ca. ½ år. De har svømmet sammen i 4 måneder) Nu er hun blevet sort bagi og mit spørgsmål er så. Er det en naturlig udvikling for en hvid Molly, ligesom en guppy altid er lidt sort bagi, eller er det fordi det alligevel er lykkedes parret at yngle ?? - hun virker ikke tykkere end hun plejer, men jeg har også først opdaget det sorte for en lille uge siden.

På forhånd tak.
Bettina

thues — 28. december 2004, 10:57

De sorte kan sagtens også være mollyer. Der eksisterer omkring 40 arter i naturen - og desuden er de krydset frem og tilbage mellem adskillige arter i akvaristikken og for at fremavle kulturformer. I naturen er der endda en art, som kun består af hunner (Poecilia formosa) - og den overlever netop i kraft af, at Mollyarterne kan parre sig indbyrdes. Med andre ord: De kan stort set alle sammen krydses - både arter og de mange kulturformer - altså parre sig med hinanden og endda få avledygtigt afkom.
Om din sejlfinnemolly-hun er blevet parret, ved jeg ikke - jeg kan jo ikke se den. Den bliver i hvert fald tykkere end normalt, før der kommer unger.
Et enkelt spørgsmål. De sorte fisk - har den ene eller dem begge et hanligt kønsorgan - altså at bugfinnen er ligesom en lang streng (det hedder et gonopodium i fagsproget). Hvis det er tilfældet, er det sandsynligvis også en form for mollyer - og så kan de sandsynligvis også krydses uanset hvad de måtte fortælle dig i akvarieforretningen.

De venligste hilsener
Thue

thues — 28. december 2004, 11:03

Gonopodiet - hvis de har det - fortæller, at det er i hvert fald er ungefødende tandkarper. Hvis det ikke er en anden molly-art - kan de sandsynligvis ikke krydses - heller ikke selv om mollyerne også er ungefødende. Så er de for fjernt beslægtede - det har Peter helt ret i.
Men mange af de mindre små sorte ungefødende, der ses i akvariehandlerne, er mollyer. Ofte sælges de som sorte sphenops (Poecilia sphenops), men det er relativt sjældent at de er b"rene" - igen er der altså ofte sket krydsninger, så flere arter er blevet blandet sammen....i naturen findes der i øvrigt også næsten sorte sphenops-mollyer - men de findes i mange forskellige farver og variationer i naturen, selv om det faktisk er samme art. Så det med mollyer er ikke så nemt endda..:-)

De venligste hilsener
Thue

Bettina — 28. december 2004, 11:17

Hej igen og tak for den hurtige respons.

Begge de 2 sorte er hanner, de har en lang streng som kan skydes frem efter behov. Den store jager den lille væk fra Mollyhunnen.

Jeg har overvejet kraftigt om jeg ikke skulle få en "rigtig" han og et par hunner ekstra, for hendes skyld. Det tror jeg det ender med.

Men ved I om en mollyhun normalt er sort bagi, ligesom en guppy ? - eller er det "bare" fordi den er blevet "voksen"?

Bettina

thues — 28. december 2004, 11:43

Den sorte plet bagi - den såkaldte drægtighedsplet - har mange ungefødende tandkarper (men ikke alle - den kan i hvert fald ikke ses hos alle).
Vi ved nu, at de to sorte fisk i hvert fald er ungefødende tandkarper - ud fra din forklaring har de begge gonopodium (altså hanligt kønsorgan). Hvor store er de?
Der er flere muligheder for, hvad de kan være - men det mest sandsynlige er nok en anden "slags" mollyer. Og så kan de altså krydse sig. De andre muligheder er nemlig (tildels desværre) ikke så udbredte....

Det kan være en god ide med en han af samme slags/art som hunnen..

De venligste hilseneer
Thue

Bettina — 28. december 2004, 12:08

Min hunmolly er ca. 6 cm vil jeg tro, den "store" han er omkring 3,5 - 4 cm. Hannerne er faktisk rigtig flotte, de er helt sorte ligner fløjl. Den store forskel på mollyen og dem er nok rygfinnen. Hannernes er flotte men korte, de sidder vel omtrent fast på ryggen med 1 cm, hvorefter de bliver længere opad/bagud - uhhh det er svært at forklare.

Mange hilsner
Bettina

thues — 28. december 2004, 12:12

Ok - det kunne godt lyde som nogle af de små mollyer. De har netop ikke "sejlfinne-rygfinnen", der er speciel for de to sejlfinne-arter (Poecilia velifera og P. latipenna) - og findes antydningsvis hos enkelte andre mollyarter. Størrelsen passer også meget med de ret små mollyer, der ofte sælges som sort sphenops (selv om de sandsynligvis er en blanding). Men det er altså også en molly-art...:-)
De er i øvrigt ret flotte.

De venligste hilsener
Thue

Bettina — 28. december 2004, 13:11

Tak - så fik jeg også typebestemt dem, det var rart. Men slutresultatet må så være, at de godt kan parre sig sammen. Så må jeg hellere holde godt øje med hende i tiden fremover.

Og så se at få købt en partner til hende.

Mange tak for de gode og oplysende svar.

Mange hilsner
Bettina

thues — 28. december 2004, 14:57

Det var så lidt. Held og lykke med dem...

De venligste hilsener
Thue

Bettina — 4. januar 2005, 09:55

Hej igen.

Jeg har nu fået købt mig en ekstra hun molly og en rigtig flot han molly. Han er godt nok interesseret i de to hunner, men den lille sorte hanmolly, som er nok så ivrig jager han ikke væk, snarere tværtimod selv om han er meget større (den nye han). Det synes jeg er underligt. Og i morges var det som om han stod og nappede i den nye han, så jeg valgte at flytte mine to små sorte hanmollyer hen i et andet akvarie, hvor han straks prøvede at gøre kur til en sværdragerhun - sikke et ego. HA HA.

De 3 hvide mollyer ser vældig tilfredse ud, og er vist glade for at slippe for den lille terrorist.

Nå, det var såmænd bare for at fortælle hvordan det endte i det lille akvarie.

Mange hilsner fra
Bettina

thues — 4. januar 2005, 10:29

Ok...:-)
Nu boede den lille sorte han der jo også først (og det kan faktisk godt have betydning...hvis han opfatter det som sit territorium og hunnerne som hans...*S*). Men så er det en god ide at flytte ham.
Lad ham bare lægge op til sværddragerne - dem kan han i hvert fald ikke krydse sig med. I hvert fald kommer der intet ud af det...:-)
Mange ungefødende hanner parrer sig med hvad som helst. Jeg har engang set en Limia nigrofasciata-han (gul eller sortstribet Limia) forsøge at parre sig med en sugemalle - vist nok uden held (mallen skyndte sig væk). Når de sådan går efter alle mulige andre fisk, er de i øvrigt ofte bedøvende ligeglade med køn - de samme limiaer gik sammen med en goodeide-art (Xenoophorus captivus) og parrede sig vildt med dem - også med hannerne....Jeg tror, de Limiaer var lidt forvirrede...*S*

Held og lykke.

De venligste hilsener
Thue

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.