Hvem er pinelodus pictus
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
laurav — 13. december 2004, 22:52
Line — 13. december 2004, 23:45
Min litteratur om den modsiger hinanden - så pröv selv at sög.
Hilsen
Line
laurav — 14. december 2004, 21:52
BatLuder — 15. december 2004, 03:19
Du kan ikke have en pictus sammen med neon eller lignende små fisk, men ellers er det en enormt rar og charmerende fætter (efter min erfaring). Den er mest aktiv om natten og det er også der dine små fisk vil forsvinde. De andre fisk skulle jeg ikke mene var noget problem at have gående sammen med din pictus.
Jeg har min gående sammen med en algeæder, en kampfisk (hun) og 2 røde krabber (Sesarma bidens), ja det er en lidt tilfældig sammensætning jeg ved det, men de lader til at have det fint sammen.
Pictus'en har brug for et sted at svømme i skjul om dagen og at kalde sit territorium, den vil forsvare det og gemme sig der om dagen, når det ikke lige er fodringstid. Den er til gengæld også enormt morsom at kigge på under fodring, og så snart lyset slukkes kommer den rigtig frem og undersøger alt.
Held og lykke med den! - af de fisk jeg har lige nu er den min yndlings.
laurav — 17. december 2004, 13:36
Vi har flyttet den i et mindre akvarie indtil vi har fået et andet større til den. For den er en meget elegant og fasinerende fisk og vi vil gerne beholde den.
Kan man kønsbestemme den og hvordan ?
Hvornår er de kønsmodne ?
Hvis vi vil have flere pictus kan man så godt købe ungfisk eller skal vi finde nogle der er større ?
Er den flok fisk ?
Hvilket foder er optimalt for den ?
Det var vist lidt mange spørgsmål !
Mvh Laura
Kan man foder den med regnorme eller hvad ?
Den har fået nogle guppy-unger da der lidt overbefolket i det 128l aq. Men der skal mange under til at holde den med foder.
BatLuder — 17. december 2004, 16:49
Er det en flok fisk?: Ja, til dels. Den skulle være rigtig glad i en lille flok, og ville vove sig mere ud på eventyr om dagen i en lille flok. Det skulle også se rigtig flot ud med en lille flok på 4-5 stks pile hen over bunden.
Hvilken foder er optimalt?: Varieret kost, som hos de fleste fisk, men den er kødæder. Den tager gerne flagefoder hvis det prikkes lidt ned i vandet, så det kommer ned til den. Men endnu bedre er det med myggelarver, jeg har prøvet frosne røde og levende, dem er den helt vild med. Det med gubby-ungerne er heller ingen dårlig idé som snack, og som variering i kosten. Og jeg mener også at have læst at regneorme er god foder til den også, prøv og se om den vil spise en. 🙂
Det var hvad jeg kunne svare på, jeg håber at nogen kan supplere.
gibson — 18. december 2004, 07:47
http://www.scotcat.com/factsheets/pimelodus_pictus.htm
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.