Kribensis yngel
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kathrine/NordSj. — 20. november 2004, 13:17
Jeg fik jo Kribensis yngel omkring den 1/11. Så de er små 3 uger gamle nu. Der var en 30 stykker til en start og 20 lever endnu. De fleste er blevet en lille cm nu. Forældrene er stadig meget over dem.
Hvor længe vil forældrene "passe" dem?
Hvornår kan jeg begynde at flytte ynglen ud til andre?
Hvor afsætter man alle de fisk? Privat eller?
Lars Stigaard — 20. november 2004, 20:33
Forældrene vil passe på ungerne ind til at de begynder at svømme på opdagelse selv, faktisk vil det være smart at flytte dem nu mens at de går tæt sammen med forældrene, det er iværtfald det nemmeste 😉 gør det evt. i forbindelse med et vandskift, så kan du flytte andet over i din yngel tank , så ungerne ikke for et for stort miljøskift.
afsætte .... det er rimeligt nemt at komme af med kribensis, men forhandlere tager dem for det meste først når de er over 4-5 cm og udfarvet
Lars Stigaard — 20. november 2004, 20:41
gibson — 21. november 2004, 07:17
Kathrine/NordSj. — 21. november 2004, 13:09
Og jeg skal IKKE ahve flere akvarier, da jeg lige har anskaffet mig et 160L. netop pga kribensis og ynglen.
Er det noget problem at lade dem gå samme til de er lidt større?
chk — 21. november 2004, 15:52
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.