Hjælp, mine panserbasser har lagt æg...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nimi — 20. januar 2008, 16:13
Langt om længe er mine pansermaller (C. Aenaus) begyndt at lægge æg. Nu har de lagt æg for tredje gang i det nye år, så vil jeg lige forhøre mig om hvad jeg skal gøre, det kunne jo være sjovt om det lykkedes denne gang.
1. Jeg har kun panserbasserne gående i akvariet, så kan jeg lade æggene være, hvis nej, hvordan skraber jeg dem af glasset?
2. Kan æggene overleve uden antiskimmelmidler, har ikke noget liggende, og har travlt på arbejdet
3. Er det OK at fodre med afskallet artemia, og hvornår skal jeg starte fra?
Alle råd modtages med glæde.
Nils
PS! Det sjove er at det er sket efter alskens ulykker i mit akvarie (slukket akavarie over julen = råddent vand og masser af døde fisk, men panserbaserne kunne åbenbart lide det, de var de eneste der overlevede).
kim m — 20. januar 2008, 16:20
2: Det er sjældent nødvendigt med antiskimmel. Hvis du vil, så pluk nogen ellekogler og smid en-to i pr. liter vand. Det er gratis og fra naturen selv 😉
3: Det er ok foder, men jeg vil blande det 1:1 med flagefoder eller en foderpille og knuse det i en morter til de første par dage eller tre. Du kan fodre fra et par dage efter klækningen.
faroeline — 20. januar 2008, 16:36
vh Djoni
amazon — 20. januar 2008, 17:15
Jeg starter med at fodre med liquifry nr2, det har jeg den bedste erfaring med, har også brygt knust flagfoder og afskallet artemia , men jeg får markant bedre overlevelse ved at fodre med liqiufry de første 3-6 dage efter klækning.
4-5 efter klækning prøver jeg med flagfoder, stadig også med liquifry, på et tidpunkt kan du se om de tager flagfoderet ved at de får farve i mavesækken efter foderet, så er det bare at droppe med liquifry, og bruge flagfoder, afskallet artemia og cyclops.
nimi — 20. januar 2008, 17:53
Nils
Alexanderlund — 20. januar 2008, 17:54
Gl.dansk — 20. januar 2008, 17:56
amazon — 20. januar 2008, 18:08
Gl.dansk — 20. januar 2008, 18:10
amazon — 20. januar 2008, 18:20
jeg har et udstrømningsrør på pumpen, hvor jeg lader den ene stråle ramme ned i ynglekassen, har trukket en stump nylonstrømpe ud over kassen , da ungerne er så små de første par dage , at de kan komme ud gennem rillerne (og det gør de)..
nimi — 20. januar 2008, 19:28
Nils
nimi — 28. januar 2008, 09:53
Men så opdagede jeg endnu en klase æg (10-12 styks)i akvariet i denne weekend, og æggene var alle tomme så det bliver spændende at se efter om der på et tidspunkt dukker et par maller op med ble på :-)
Nils
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.