Min tur at tage fejl....

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bettasplendens — 11. maj 2008, 17:16

*rødmer*Ja, i dag skete det så....😀 Dem der kender mig her på siden ved hvor meget jeg går op i kampfisk.

Hmmm... jeg flyttede i dag en hunkampfisk (dejlig mørkeblå) over i mit 160l hvor der ventede en han. Hunnen havde jeg købt for længe siden og hun er vokset pænt. Da jeg købte hende mente jeg helt klart at kunne se ægpletten samt den runde bug.

Det tog kun 2 sek. og begge kampfisk i 160l var faret i fjæset på hinanden. Den formentlig hun er en meget smuk kortfinnet han....og værre endnu...da jeg mente at se en ægplet ...ja det må har været afføring....😀 😀 😀 😀 😀 😀
De blev adskilt og ingen har lidt overlast. .... ja, sådan kan det gå😉 *rødmer*

Nu er jeg klar til hån og spot.....😛

rozzzna — 11. maj 2008, 17:26

pjat med dig, der sker for alle 😉 😀

rozzzna — 11. maj 2008, 17:28

må vi evt se et billede af den smukke 'hun' 😉 ?

Bruger #844477 — 11. maj 2008, 19:05

#2..
Nej nej Rose... Nu vil vi have lov til at håne....😀:D;)

bettasplendens — 11. maj 2008, 19:22

Hmmm... må lige se at tage et billede en af dagene.....😎

Det var i øvrigt interessant at se hvordan en kortfinnet han bare er hurtigere og bedre "klædt på" til kamp. Slørhalen var klar til kamp og aggressiv nok. Den korte havde bare større hastighed.

Godt jeg opdagede min fejl i tide. Det ville koste slørfætteren livet...😛

rozzzna — 11. maj 2008, 20:23

#5 ja den kortfinnede har jo ikke de ekstra lange finner til at hæmme den 😉

ser frem til billedet 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.