hjælp mig er virkel på den :(
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
bhv1987 — 28. juli 2008, 21:21
nå ja og er der så også nogen som kan fortælle mig hvad jeg egentlig hedder og om jeg er en han eller hun og om hvordan min partner ser ud 😐 for fjolset glemte helt at spørger i butikken ( måske fordi han var så opslugt af mig 😛 )
bhv1987 — 28. juli 2008, 21:25
Principia — 28. juli 2008, 21:33
bhv1987 — 28. juli 2008, 21:35
Poul E. — 28. juli 2008, 21:42
http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Pseudotropheus_flavus
45,- lyder som en ok pris, men umiddelbart er mbuna ikke noget jeg selv er vild med at købe af én der ikke har forstand på det....og det lyder det jo ikke specielt til at hende du snakkede med har
Der kan være flere grunde til at farverne ikke er som de var i butikken:
1. Akvariets indretning (mangel på sten/skjulesteder)
2. Vandets hårdhed (højst sandsynligt ikke hårdt nok)
3. Fisken er ikke faldet til endnu/er stresset
4. Fisken er undertrykket af akvariets andre beboere
5. Den mangler artsfæller - mbunahanner har mest farve hvis de har nogen af samme slags at "vise sig for"
bhv1987 — 28. juli 2008, 21:47
Poul E. — 28. juli 2008, 21:49
Lige under billedet står der "vis alle billeder"
Ras — 28. juli 2008, 21:49
bhv1987 — 28. juli 2008, 21:54
Poul E. — 28. juli 2008, 21:59
bhv1987 — 29. juli 2008, 00:54
malawi-maker — 29. juli 2008, 15:43
har dog haft dem en enkelt gang hvor hunnerne til tider viste så kraftige farver at de lignte hanner..
faktisk troede jeg det var hanner indtil de pludselig havde skuffe:D
Principia — 29. juli 2008, 18:39
bhv1987 — 29. juli 2008, 18:53
Principia — 29. juli 2008, 18:59
VF = Vildt fanget
F1= Unger af vildt fanget
FX= ukendt generation.
Ved at skrive ting man ikke er sikker på, om det så er i debatten, eller i profilen, kommer man til at fremstå utroværdig, og i sidste ende uønsket.
bhv1987 — 29. juli 2008, 19:55
og p.s. ved at deskriminer andre på den måde som du gør får du dem til at føle de er dumme bare fordi de måske ikke lige helt har 100% styr på alt, og det endber jo bare med at folk så til siste ikke tør/gider at være her inde på siden 😎
bhv1987 — 29. juli 2008, 19:56
VF = Vildfanget, F1 = unger af vildtfanget, F2 = unger af F1,
Fx = yngel af ukendt oprindelse
står der jo også i min profil.......så se dog efter en anden gang*blink*
skov — 29. juli 2008, 20:15
Ikke for at jeg nu skal til at kloge mig her 😉 men får man ikke et certifikat af en eller anden slags med når man køber VF-fisk, jeg har desværre ikke nogen VFer pga af prisen;(
Principia — 29. juli 2008, 20:33
16. Man får ikke en VFer for 45 kr enlig eller ej. Samt er det ikke normalt at en velasorteret butik sælger enlige fisk, med mindre til kunder som har en meget speciel forspørgsel på den. Både måden den ser ud til at være handlet på, samt prisen siger at det er noget opdræt. Også det som du kalder for dyrebutikken ikke har mere tjek på det, end de tilsyneladene har.
Jeg kan godt se at du har begreberne i din profil, men det gør det ikke mere troværdigt, at du opretter en tråd med en tilbudsfisk, og derefter sætter den som VF i din profil. Desuden betragter jeg F2- som FX- da de på det tidspunkt er væk fra stammen.
stege — 29. juli 2008, 21:55
tror det sikreste må være at købe sine VF hos en forhandler der ikke tør ødelægge sit ry........
THORLEIFDK — 29. juli 2008, 22:08
Principia — 29. juli 2008, 22:12
bhv1987 — 30. juli 2008, 00:01
Patrick — 30. juli 2008, 01:08
Desuden betragter jeg F2- som FX- da de på det tidspunkt er væk fra stammen. [/citat]
Selvom du opfatter F2 som værende FX, så kan du nu engang ikke komme uden om at det er et meget brugt begreb i akvarie hobbyen.
Lige noget andet, dine børnebørn, de er ikke rigtigt i familie med dig, er de? tænkte på, de er jo væk fra stammen. 😉
Nogen steder sælger deres fisk med certifiakat, som andre er inde på, så kan det laves af enhver med en farveprinter. Desuden kan private sagtens sælge andre fisk videre med certifikatet, så jeg giver ikke noget for de certifikater.
Det eneste jeg gør er at jeg kun handler hos forhandlere og private jeg har tillid til, og det er ikke mange når det kommer til fiskekøb.
Principia — 30. juli 2008, 10:23
24. Fin samligning med børnebørn, som F2er. Men hvad så med oldebørn og tipoldebørn. vi kan jo for den sags skylde bevæge os ud i F300. F2 stammerne er typisk sprædt ud i et større geografisk område, så man ikke kan holde styr på det aligevel. Derfor mener jeg at det er lidt ligegyldigt. Desuden kan man ikke trække direkte pareleller, ellers skulle børnebørnene helst hede F2,5. ellers har man nok været lidt en gris.
Jeg har aldrig hørt om nogen steder, hvor de sælger fisk med certifikat. Og jeg har nu heller ikke gået op i det som sådan. der var engang jeg gik op i at det helst skulle være VF, det er jo nok en fase vi alle kommer igennem. Men nu har jeg det sådan, jeg er ligeglad, hvis en fisk er fed køber jeg den, uanset prisen, eller om det er VF, F1 eller FX.
Patrick — 30. juli 2008, 13:38
Desuden kan man ikke trække direkte pareleller, ellers skulle børnebørnene helst hede F2,5. ellers har man nok været lidt en gris.
[/citat]
Nu ved jeg jo kune hvordan vi gør her i Vestjylland 😛
[citat]
Jeg har aldrig hørt om nogen steder, hvor de sælger fisk med certifikat. Og jeg har nu heller ikke gået op i det som sådan. der var engang jeg gik op i at det helst skulle være VF, det er jo nok en fase vi alle kommer igennem. Men nu har jeg det sådan, jeg er ligeglad, hvis en fisk er fed køber jeg den, uanset prisen, eller om det er VF, F1 eller FX. [/citat]
Jeg mener at Gissel sælger med Cartifikat., men det kan godt være det bare er mig.
bhv1987 — 30. juli 2008, 13:41
Patrick — 30. juli 2008, 13:50
THORLEIFDK — 30. juli 2008, 20:27
Patrick — 30. juli 2008, 21:18
Jo, det har jeg tidligere efterlyst, altså at de skulle med i under ens arter hvor man krydser af.
Noget helt andet, hvad kalder i andre jeres under af SØ-opdrættede fisk?
bhv1987 — 30. juli 2008, 23:04
Patrick — 30. juli 2008, 23:33
Så kalder jeg det FX. Tager altid generationen efter den der er længst ude i generationen.
dvs:
VF + VF = F1
F1 + F1 = F2
F2 + F2 = F2
VF + F1 = F2
F1 + F2 = FX
VF + F2 = FX
VF + FX = FX
F1 + FX = FX
Fx + Fx = Fx
bhv1987 — 30. juli 2008, 23:45
kunne bare ikke lade være med at spøger efter som lige den ikke stod i din tabel hehehe:D:D:D:D
Kiwa — 30. juli 2008, 23:52
Har som Patrick også efterlyst den betegnelse.
Men da den åbenbart ikke er særlig velkendt og brugt her på siderne (folk forstår efter hvad der er oplyst tidligere, ikke hvad begrebet SØ opdræt er) 🙁, så ser det desværre ikke ud som om, at den er vigtig nok til, at den får lov til at få plads sammen med VF, F1 osv.😉
Ærgeligt, især for dem som godt ved hvad kategorien dækker over, men vi er jo nok også kun et fåtal i den samlede helhed.
Mvh
Yvonne
Som ikke har nogen SØ opdrættede fisk gående;) og ikke har aktier investeret i kategorien, men helt bestemt er opmærksom på hvilke fisk det er folk har gående, især hvis de udbyder dem til salg. Der er forskel, og sådan er det bare. Udelukker man SØ opdrættede, så kan man ligeså godt slette VF kategorien, og ja for den sags skyld de andre også, så lad os kalde det hele for FX*skeptisk*
bhv1987 — 31. juli 2008, 00:00
Patrick — 31. juli 2008, 01:24
Søopdræt er fisk der er fanget i søen og som går i store kar/baljer hos de forskellige fangststationer. De yngler de så som de vil.
det er Sø-opdræt.
ret mig endelig hvis jeg er forkert på den.
Kiwa — 31. juli 2008, 01:29
Kategorien har helt klart sin berettigelse efter min mening.
Yderligere debat omkring SØ opdræt burde måske ske i en anden tråd, da det reelt ikke har relevans for trådstarters oprindelige emne.
Som det sidste, og som nok ikke er en særlig populær udtalelse, så mener jeg det er dybt useriøst, at skrive at ens fisk er VF, hvis den reelt ikke er det.
Det samme gør sig gældende med de andre kategorier. Har man ikke styr på arvefølgen af de fisk man har gående, så er det i mine øjne FX. De kan være nok så flotte, men enkelte avlere af cichlider, gør faktisk et stort arbejde for, at avle fisk der ligger så tæt på de oprindlige VF'ere, og de seriøse har styr på arvefølgen. Det er der rigtig mange akvarister som sætter pris på, da vi jo nok må se i øjnene (med den udvikling verdenen tager i dag), at VF'ere måske om nogle år er ikke eksisterende.
Det er ikke for at nedgøre folk, som ikke går op i den slags. Vi er alle hobbyakvarister, men den dag hvor man ikke længere kan hente drømmefisken direkte fra søen, vil man nok prise sig lykkelig over, at der i denne verden sad nogle idioter, og brændte for lige den art man har forelsket sig i, og har haft held med at opdrætte den;) Sådan ser jeg på det, selv om jeg kun er hobbyakvarist.
Mvh
Yvonne
Kiwa — 31. juli 2008, 01:36
Den forklaring har jeg ihvert til fald fået for nylig, af en som har opholdt sig et par gange eller flere ved Tanganyika søen, og set hvad det bla. er der går i de famøse "ponds".
Mvh
Yvonne
Patrick — 31. juli 2008, 01:41
Den forklaring har jeg ihvert til fald fået for nylig, af en som har opholdt sig et par gange eller flere ved Tanganyika søen, og set hvad det bla. er der går i de famøse "ponds".
Mvh
Yvonne[/citat]
Ok.
Jeg havde bare forstået det sådan at det i et hvis omfang var fisk efter VF forældre, men at man selvfølgelig ikke kunne udelukke at der var store unger som igen parrede med hinanden og måske andre VF fisk.
THORLEIFDK — 31. juli 2008, 01:55
i dette tilfælde et kar med målene 2 meter bred,4 meter langt og ca 1 meter dybt!
med jævne mellemrum bliver disse tømt for yngel som så bliver vidre solgt som:SØ-opdræt!der er naturligvis flere grunde til at lave opdræt ved søen,og en grund kunne eks. være at denne fangststation ligger i den sydlige ende af tanganyika søen som kan så have vildtfangede fisk fra den anden ende af søen og spare omkostningerne ved at ikke skulle hente en fisk der er for langt væk(benzin-omkostninger nu om dage:()en anden grund kunne jo selvfølgelig også være omtanken for en truet art,som man så kunne yngle på og exportere,for at klare efterspørgelsen,uden at fjerne den fra naturen!
mvh
Carsten
ps:i mine øjne mindst lige så meget værd som en VF!
Patrick — 31. juli 2008, 02:00
THORLEIFDK — 31. juli 2008, 02:13
THORLEIFDK — 31. juli 2008, 02:21
bhv1987 — 31. juli 2008, 03:59
jeg har altså valgt at lavet en ny tråd for syns ikke at det her har noget at gøre mere med min fisk Pseudotropheus Flavus
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
emnet er skiftet vi er gåde over til en ny tråd som hedder ( VF, F1, F2 FX )
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.