Strømafbrydelse: Symptomer på for lidt ilt i vandet?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hoffi_lou — 7. september 2008, 22:11

Vi har været ude af huset hele dagen og kommer hjem her 21.30 og opdager at der er strømafbrydelse, dvs. at der ikke er filter, lys, luftpumpe eller varme på akvariet.

Alle fisk ligger på bunden, på nær én sommerfugle cichlide som vælter rundt i akvariet i alle mulige retninger og vender på alle mulige måder, og den er helt farveløs, hvilket de tre resterende sommerfugle også er. Vores rød neon er blå som de plejer, men helt farveløse på den nederste del.

Kan dette være symptomer på manglende ilt i vandet??

Har jeg båret mig rigtigt an??

Som det første fik vi selvfølgelig strøm til akvariet og så har jeg skiftet 25% vand. Har også givet fiskene en lille smule foder.

Sommerfuglecichliden som væltede rundt aflivede vi, ku simpelthen ikke li at se den ha det sådan. Resten af fiskene har fået farverne igen, og svømmer rundt igen.

Er der andet jeg skal være obs på nu?? Eller gøre for mine fisk?

Mvh Louise

benchmark — 7. september 2008, 22:28

i hvor lang tid tror du det hele har været ned?

(PS- det er normal at neon fisk bliver lidt bleg i farve når lyset er slukket)

balstrup — 7. september 2008, 22:41

Hej Louise.

Det var da en grim oplevelse.
Hvis dit filter har været afbrudt i mange timer kan bakteriekulturen være gået til.
Normalt siger man, at filter kan klare sig 1 times tid uden gennemstrømning før det går ud over bakterierne.
Jeg vil anbefale, at du i de næste par dage checker nitrit- og nitratværdierne for at sikre, at alt er i orden.

Hoffi_lou — 7. september 2008, 22:41

#2 5-6 timer har det været væk...

Okay det vidste jeg ikke lige om neon fisken 🙂 de så godt nok også lidt underlige ud

Hoffi_lou — 7. september 2008, 22:47

#3 Ja de var ikke det fedeste at komme hjem til...

Godt du nævner det, har lige taget en test, og den siger ingen nitrat eller nitrit lige nu...

Det lyder ikke godt hvis bakterierne i filteret er gået til 🙁

jansen — 7. september 2008, 22:51

Jeg har prøvet at konen var kommet til at slukke for strømen om aftenen da hun gik iseng og det opdagede jeg ikke da jeg stod op og det blev først opdaget omkring middag dagen efter ca.12 timer og konen tændte for pumpen og den har kørt lige siden uden problemer.
Så 5-6 timer bare start pumpen men hold øje med fiskene og hvis pumpen begynder at bøvse så skyld filteret og sæt den til igen.

Hoffi_lou — 7. september 2008, 22:54

#6 Okay jeg håber at jeg har været lige så heldig 😉

stonny — 7. september 2008, 23:50

#3 Bakteriekulturerne klarer sig fint i længere perioder end en time.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.