Har nogen kendskab til Garra Flavatra (= Regnbue algeæder) ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Sølz — 23. december 2008, 22:06
På Internettet læste jeg et norsk og et tysk indlæg, der plæderede kraftigt for, at man bør have flere af slagsen, hvilket de i "Neonfisken" umiddelbart ikke kender til. Idag har jeg så købt 1 Garra Flavatra (= Regnbue algeæder) mere - og det var "kærlighed" ved første blik mellem de 2 fisk.
De svømmer rundt sammen det meste af tiden - og de følger hinanden op og ned af akvariet inderside jagten på alger. Det ser alså meget sødt ud. 🙂
Er der nogen på denne side, der har kendskab til denne fisk, da den ikke findes i artsbeskrivelserne? Eller måske kunne anvise et link til en eller anden side, hvor man kunne hente sig noget mere viden?
Det ville jo være rart, hvis jeg kunne give de 2 fisk de optimale muligheder.
Vedlægger 3 billeder taget i aften.
zonar — 23. december 2008, 22:17
Jeg har set dem et par gange og også hørt godt om dem men!!!
Prismæssigt kan de ikke hamle op med Otocinclus affinis ofte 5 for 100 hvor jeg har set garra til 70-80kr/stk og de laver ikke fem Otocinclus affinis arbejde.
Når jeg igen finder Otocinclus affinis skal jeg have en håndfuld af dem. kan klart anbefales.
der er få tråde om dem her på siten.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=355849&SearchString=Garra%20Flavatra
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=356550&SearchString=Garra%20Flavatra
Sølz — 24. december 2008, 21:09
Så vidt jeg husker fra skiltet i Neonfisken, så skulle otocinclus affinis være en stimefisk med mindst 5 stk. Og det har jeg ikke lyst/plads til, hvorfor jeg valgte Garra Flavatra, som alerede virker som om, de er ved at være faldet til i mit akvarium. Og de er i aktivitet og spiser alger hele tiden, så jeg håber at de løser mit algeproblem.
Jeg kunne dog fortsat godt tænke mig at vide noget mere om disse smukke fisk.
Ullits — 24. december 2008, 22:50
desuden har jeg indtryk af at de er sociale fisk... så mon ikke det er en go ide at have nogle stykker for at de trives bedst..
desuden er de jeg har iøvrigt goe til at nusse SAE'erne og jeg synes de trives formidabelt sammen.. og Garra'erne kan faktisk inspirere SAE'erne til at æde nogle flere alger end de normalt gør.....
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.