kan disse cichlider gå sammen?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #540234 — 6. januar 2009, 17:49

hej ville høre om Golden spec. og Zebracichlider kan gå sammen?

Mr.Frog — 6. januar 2009, 18:19

Zebra Cichlider er meget agreasive og Golden er ret fredelig.
Et eller andet sted tror jeg godt de kan, da Golden ikke er så territoriekrævende. Men på den anden side kan det godt gå hen og blive synd for Golden hvis den skal gå og være truet.
Man kunne jo prøve, hvis man havde et sted at komme af med den ene part hvis det ikke gik. Ellers ville jeg ikke prøve.

aquastar — 6. januar 2009, 18:26

Hvor stort er akvariet ?😮

SogneprQsten — 6. januar 2009, 18:49

Jeg ville ikke blande dem sammen, Zebraen er ret aggresiv under yngel og hvis golden er med skuffe ville jeg ikke ture at have dem sammen.

Udover det er det jo to forskellige bitoper, Golden spec. er fra malawi (afrika) hvor zebraen er fra mellem amerika

Bruger #381101 — 6. januar 2009, 18:51

De vil slet ikke kunne tolke hinandens adfærdsmønstre og det vil være med til at de risikerer at slå hinanden ihjel.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.