også underlig kampfisk her..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cindie — 29. januar 2009, 20:52

hej
vi købte et kampfiske han/hun par (ja tro det eller ej-- men i plantorama købte vi dem, sammen med 8 store gurami unger, hvoraf den ene er død, og skal "byttes " imorgen!!), men de gemmer sig hele tiden? de vil ikke være ude hvor vi kan se dem.. er det normalt? jeg har et 530 l. og deri er der guramier, platyer, og gubbyer (ikke overfyldt), ja og planter.. jeg vil dog købe nogle flere planter, og noget , da akvariet ser MEGET tomt ud.. dværg guramier, er de mere fredelige end de alm guramier, da de tit lige svømmer vildt efter hinanden..? og kan dværgguramier gå flere hanner sammen?
vi har desuden gubbi unger, og vil gerne høre præcis hvilken pære/lampe (uv) der skal købes til det 54 l. de er i?
og så skal jeg lige høre.. nogle af gubbierne begynder at nappe til en af de ældre gubbier.. er det fordi den er ved at dø eller? hvorfor gør de dog det?? hvor gammel bliver en gubbi? og er det normalt at de store ældre (nogle vi har fået med det 54 l.) har krum ryg, er kæmpestore, og ikke føder unger som de små fine nye gubbier vi har?
håber i har tid til alle mine spørgsmål;o)
mvh
Cindie

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.