hvad kan man mixe med sommerfulgscichlider

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cliff — 14. februar 2009, 00:02

hey alle!

Jeg vil til at starte et 220 liters akvarium op.

jeg har forelsket mig i sommerfuglscichlider, men vil samtidig godt have det er et selskabsakvarie.

nogle der kan anbefale nogle fisk der vil gå godt sammen med dem??

hvordan får man nemmest cichliderne til at yngle, nogle der har noget erfaring???

mange akvarie hilsner cliff:)

strejfer — 14. februar 2009, 01:11

hej Cliff
Jeg har mine gående sammen med rød neon og kobberpansermaller m- det går fint
:-)

ole o — 14. februar 2009, 01:42

Køb 2 hanner og 3-4 hunner, de er svære at tvinge til at danne par. Så kan du sortere i dem senere hen hvis du kun vil have 2-3 stykker. Derudover skal du have temmelig surt vand, ca. pH 6 og meget gerne lidt mørkere vand, enten ved hjælp af spaghnum eller en masse rødder.
De lægger æggene på en flad overflade, så hav et par flade sten liggende nogle forskellige steder i akvariet. Herudover er den bedste måde at få dem i leg på ved at simulere regntid, dvs. nogle store vandskift et par dage i træk - eller endnu bedre flere mindre hver dag - helst med vand som har samme pH som det i baljen - prøv at mål pH på dit regnvand, det plejer at være dejlig blødt.

Mht. til baljekammerater kun det være nogle røde neon som strejfer også skriver, de giver en flot farvekontrast til sommerfuglene, og fylder det midterste vandlag ud, 20 stk. Til overfladen ville jeg tage 10 øksefisk, gerne en af de små arter, f.eks. marmoreret øksefisk, de er fredelige og flotte. Til sidst til at bevæge sig på bunden ville jeg tage nogle pansermaller, ca. 8 stk., hvilken slags du selv foretrækker syntes jeg du skal finde under artsbeskrivelserne, de er rimeligt ens i adfærd.
Dette er i hvert fald de fisk som jeg selv ville vælge hvis jeg skulle have sat et akverie op i den størrelse - er selv klart til sydamerikanske fisk i et selskabsakvarie..

Hav en tæt beplantet bund med mange planter på 10-15 cm og nogle høje bagerst og i siderne, evt kombineret med nogle flydeplant, f.eks. pistia stratioes/muslingeblomst (de breder sig nemlig som ukrudt, så man kan altid tage dem der er blevet lidt grimme fra.

Alt i alt vil du have et meget fredeligt og farverigt akvarium, som også ville give dine sommerfugle fred til at gyde, hvis det var det du ville prøve at få dem til.

EDIT: hold da op en smørre jeg fik lavet der, håber du kunne bruge bare lidt af det 😛

cliff — 16. februar 2009, 17:31

tusind tak for fine svar, det vil jeg gå videre med!

ja det var en fin smørre, men helt sikkert brugbart! Tak for det!!!

Så må vi se om jeg har held med det:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.