Min Pseudotropheus perspicax er med yngel.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Madsulf — 16. februar 2009, 09:50

Hej alle sammen.

Jeg har lige et spørgsmål vedr. mine Pseudotropheus perspicax. Lige pt. er hunnën med unger. Og jeg glæder mig utroligt meget til, at de bliver spyttet ud.
Mit problem er blot, at jeg kun har et akvarium, hvilket betýder, at jeg ikke kan sætte hende i et spytteakvarium. Da jeg bor i lejlighed er kærsten ikke så vild
med, at vi skal anskaffe os endnu et akvarium, så jeg vil lige høre om ungerne evt. kan klare at gå i en yngle kasse i mit nuværende akvarium eller om de blot skal skal blive i det store akvarium?
Jeg vil utrolig gerne opleve, at få unger da jeg er nystartet akvarist.. Men hvad skal jeg gøre????

VH
Mads

nc — 16. februar 2009, 10:09

Jeg ville lade hende gå i det store akvarie. Hvis du har sørget for nok skjulesteder så skal der nok være en del unger der overlever 🙂

Med Venlig Hilsen

NC

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.