Få en lavere elregning uden at sænke forbruget
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
d9ha — 27. februar 2009, 11:12
F.eks hos Sydenergi (hvor jeg i forvejen er kunde) koster markedsel i fastprisaftale omkring 30 øre afhængig af aftalens løbetid. Ser man på prisbladet for f.eks. februar betaler jeg 51 øre for markedsel. Ser man på prisbladene for de øvrige måneder i 2008 svinger prisen fra 39 til 65 øre, men ligger typisk omkring 50 øre.
Du kan altså spare ca. 20 øre per kwh du bruger. Og da man også skal svare moms af det svarer det til en besparelse på 25 øre.
Det må være et vægtigt modargument overfor den skeptiske ægtefælle, der mener at at akvarier er dyre i drift - Jo mere strøm du bruger jo mere sparer du ;-)
Her er et link til priserne hos sydenergi:
http://www.sydenergi.dk/index.aspx?articleid=940
Husk, at der man frit kan vælge el-leverandør. Der er blot 1 måned + løbende måned i opsigelse. Vil du skifte leverandør, gør man det ved at kontakte den ny leverandør.
På elpristavlen kan man sammenligne priser for de forskellige el-leverandører:
http://www.elpristavlen.dk/MainPage.aspx?page=26&menu=0
mvh
Henrik
snoopyzrainbow — 27. februar 2009, 15:07
Henrio — 27. februar 2009, 15:45
Så smækket får du jo netop kun hvis du bruger mere el end du er sat til, men det gælder jo uanset fastprisaftale eller ej.
Har netop selv tegnet en med dong for de næste 24 mdr.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.