hjælp! kannibal i akvariet!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

søsterlagkage — 4. marts 2009, 22:44

jeg er helt slået ud! har skrevet et indlæg tidligere på aftenen om en af mine fisk der har det skidt. da jeg kom hjem her til aften lå den igen og spjættede på siden.

men der er noget der er meget værre! jeg har lige opdaget at en af de andre fisk har mistet begge øjne. det er simpelthen bare et hul istedet. jeg havde lagt mærke til at den ene af fiskene virkede lidt aggresiv. eller den gik og skubbede lidt til den dårlige, og en enkelt gang nappede den ud efter et af dens øjne. jeg tænker det må være den der har spist dens øjne?! puhha. den uden øjne er selvfølgelig blevet helt mærkeligt passiv, og vi afliver den nu.

der er tale om 4 mindre slørhaler, de tre har gået sammen i butikken. det er den der har gået alene, som har mistet øjnene. den er en anelse mindre end de andre, men ikke så meget. de går på 110l 22grader varmt. i butikken gik de i mindre akvarier, og ved 23 grader.

mit akvarie er tydeligvis totalt dysfunktionelt, hvad fanden skal jeg gøre? det eneste lyspunkt er at de to raske fisk (hvoraf den ene tilsyneladende har lidt temperamentsproblemer) virker til at have det godt.

Platy22 — 4. marts 2009, 23:43

Nogle fisk kan godt finde på at nappe i øjnene. Det er pisse ærgeligt. Har selv haft en TigerBarb med kun 1 øje, men den klarede sig helt fint. Men Blind Hulefisk tror jeg nok den hedder har heller ingen øjne fra helt lille af, men den kan sagtens klare sig. Kannibalisme siger du.. hvad med fisk der parrer sig med sine unger eller fisk der æder deres ejet yngel 😀 det er sgu en lille terror scene inde bag glasset 😀

søsterlagkage — 5. marts 2009, 00:06

ja puha! hvis det kun havde været ét øje havde den nok klaret sig, men den virkede helt modløs og desorienteret, så vi sendte den til fiskehimlen. den kunne jo ikke engang finde mad, så havde alligevel aldrig klaret sig. terrorfisken blev også ved med at gå og prikke til den. håber bare ikke at den går i gang med at spise af de andre nu! ærligt talt er denne hobby lige makaber nok til min smag. nu må al den død og ødelæggelse gerne lige holde pause lidt. tak for svar!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.