Snegle ud af den blå luft!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #772615 — 5. marts 2009, 10:00

Hej.
For 1 måned siden opdagede jeg, at der var en snegl i mit akvarium, jeg fjernede den med det samme. I går da jeg så sad og studerede mit akvarium, opdagede jeg 9 små snegle, de er så små, at man ikke kan tage et billed af dem, og man skal næsten bruge lup for at se dem. De har et snoet sneglehus, som er brunt, og så må der være en snegl inde i, for de bevæger sig rundt på bunden. Jeg har på intet tidspunkt selv sat snegle i akvariet, men dyrehandler jeg købte mine fisk i, havde mysteriesnegle gående i akvarierende som jeg har fået mine fisk fra.
Hvor kommer disse snegle fra?
Hvordan kommer jeg af med dem?
Og skader de mine fisk eller akvariet?
Vh. Mia Gosvig.

Park — 5. marts 2009, 10:05

Hvis du har købt planter er det meget normalt, at man kan risikere, at der kommer snegle med!!! Du skal bare forsætte med at fjerne dem du ser, så på et tidspunkt er de væk! 😉 De er ikke farlige, bare rolig! 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.