Hvilke fisk er bedst at starte med?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
TinneG — 6. marts 2009, 13:03
Spørgsmålet nu er bare hvilke fisk jeg skal sætte i først?
Jeg har læst at det er godt at starte med en malle før man får andre fisk.. Jeg har også hørt at Guppien en en god fisk at starte med, da den er nem.. Men kunne nu helst tænke mig at få 10 neon i *blink*
Nogle gode råd?
Kåre — 6. marts 2009, 13:12
Men som du nævner er en Ancistrus malle eller 2 god at starte med, men husk at de skal fodres med lidt mallepiller.
Hvis du kun har tænkt dig at skulle have neon ,ille jeg putte mallerne i derefter vente i 2-3 uger. Skifte 1/3 af vandet og så sætte neonfiskene i.
Jesper N — 6. marts 2009, 13:17
Jeg har Plecostomus sugemaller, slørhaler og guppier i det - har så siden fundet ud af at slørhalerne var en dårlig ide fordi de er nogen grådige svinemikler der bliver alt for store og i øvrigt helst skal have koldere vand end de andre arter jeg har, så vil prøve at overtale min kæreste til at vi kan komme af med dem igen.
Hvad med hvid skybjergfisk? Har kigget lidt på dem og synes det er en meget tiltalende art - og så skulle det også være muligt at få lidt unger hvis man er heldig.
TinneG — 6. marts 2009, 13:40
Bruger #381101 — 6. marts 2009, 13:50
#4 Du kan godt ha' Ancistrus i dit akvarium. Ellers er der også Peckoltia vittata som du kan ha'.
Kåre — 6. marts 2009, 13:54
Ancistrus bliver på sigt for stor, men den vokser temmeligt langsomt og du kan altid bytte til en mindre ved dyrehandleren. Den har den fordel frem for Otocinclus at den er mere hårdfør og lidt mere flittig
plindboe — 6. marts 2009, 14:04
Start eventuelt med nogle få guppyer (flere hunner end hanner), og husk betydelige vandskift de første uger. Derefter ville 10 alm. neon være et godt køb. Husk dog at blive ved med de betydelige vandskift når du erhverver dem. Du kan eventuelt købe nogle ammonium/ammoniak og nitrit testsæt, så du kan få en sikkerhed om du skifter nok vand.
Peter 🙂
Jesper N — 6. marts 2009, 14:07
Tak. Dyrehandleren der anbefalede mig dem sagde også dette til mig - men han ville gerne tage dem retur når de blev for store, og det tager vel også lidt tid? Har sikkert også et større akvarie til den tid som de kan komme over i.
Bruger #381101 — 6. marts 2009, 14:31
Kåre — 6. marts 2009, 14:36
Bruger #381101 — 6. marts 2009, 14:43
Det ville være det samme som at man købte en hvalp og så afleverede den tilbage når den blev for stor. Og jo, sådan noget foregår rent faktisk i Danmark med hunde.
Jesper N — 6. marts 2009, 14:52
Undrer mig bare så at de f.eks. har store akvarier hvor forskellige fisk på tilbud går sammen med store sugemaller. Der er netop skilte hvor der står at den lave pris ikke gælder for sugemaller, der derimod bliver solgt til 3-400 kroner? Så de må da kunne komme af med dem?
Hvor lang tid tror du der går før de bliver for store? Som sagt regner jeg da stærkt med at få råd til et større akvarium inden alt for længe.
Kåre — 6. marts 2009, 14:55
Jeg har aldrig nogensinde igennem mine ca. 8år som ekspedient i akvarieafdelinger i 3 forskellige dyrehandler måtte aflive en stor sugemalle fordi den ikke kunne sælges.
Tværtimod har jeg ofte oplevet at vi har haft svært ved at skaffe nok af de store sugemaller til den efterspørgsel der har været. Det er et sprøgsmål om hvilken pris man sælger fisken til. Jeg har typisk ikke haft prisskilt på de store maller, men istedet givet en yderst rimelig pris til de kunder der havde plads, og lyst til at have fisken.
Det er som oftest sådan, at folk med et 54L. startsæt eller lignende i den størrelsesorden, synes mallen er for stor når den når de 7-10 cm. og sugemaller i den størrelse er der mange der gerne vil have fingre i.
De helt stor +25cm. pleco´er der ses rundt omkring er jo ikke vokset op i et 54L. startsæt eller solgt med det formål at de skulle kunne byttes. De stammer jo i reglen fra store akvarier hvor folk enten er blevet træt af dem eller simpelthen har lukket´akvariet ned.
Så jeg kan altså stadig ikke se problemet, men det kan da være du har oplevet noget andet end mig.
Jan Persson — 6. marts 2009, 14:57
Det ville være det samme som at man købte en hvalp og så afleverede den tilbage når den blev for stor. Og jo, sådan noget foregår rent faktisk i Danmark med hunde.[/citat]
Præcis ! ;(
Kåre — 6. marts 2009, 15:03
Jeg synes at sammenligning imellem en hund og en sugemalle er helt i skoven.
Det ville være synd for en hund at købe den for at have den som hvalp og senere levere den tilbage fordi en hund knytter sig til de mennesker den lever (betragter dem som sin flok) med og fordi en hund har sværere ved at vende sig til de nye omgivelser.
En sugemalle kender ikke til den form for tilknytning og hvis man begynder at tillægge sine fisk den slags "Walt Disney egenskaber" så skulle man måske overveje om man er egnet til at holde dyr af nogen art.
Bruger #381101 — 6. marts 2009, 15:14
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.