Hemichromis sp. Guinea I

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jakob — 25. marts 2009, 13:14

Jeg har i fredags investeret i et par Hemichromis sp. Guinea I. Hannen er på ca. 10 cm. Hunnen en smule mindre. De blev sat i et 180 l (150x35x35) hvor der i forvejen gik et par Palvicachromis taeniatus, 10 stk. Neolebias ansorgii (en herlig lille afrikansk tetra), 4 stk. Synodontis rygsvømmermaller og en håndfuld Amarno rejer.
Men ak! Nu kan jeg hverken se rejer eller tetraer! Kan det virkelig være min nye beboere der har nakket rejer på ca. 5cm. og mine tetraer på 3,5cm.? Umiddelbart virker Hemichromis parret fredelige nok og har ikke en specielt faretruende stor mund. Men jeg har ikke haft Hemichromis før. Har hørt de kan være temmelig voldsomme når de er i lej eller har unger. Men at de også skulle være glubske rovfisk kommer bag på mig, hvis det er det der er tilfældet. Er der andre der har oplevet noget ligene med denne fisk?
Venlig hilsen
Jakob

jacob — 25. marts 2009, 13:29

Spændende fisk du holder 🙂 Jeg har ikke nogen personlige erfaringer med Hemichromis. Men det er mit indtryk at de godt kan spise rejer og Neolebias. Overvejer iøvrigt selv at holde nogen Neolebias, en spændende slægt.

Akvarie West — 25. marts 2009, 15:10

Det kan sagtens være dem. Regn altid med at fisk spiser hvad de kan få i munden.

Jakob — 25. marts 2009, 16:24

Jo, men det er da noget af et måltid de har fået sig - og så med den lille mund!?! Jeg har haft større fisk end dem gående med mindre fisk end de forsvundne. Er de virkelig så rovfiske agtig?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.