Hvilket foder til Kakadueyngel?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Luna — 3. august 2009, 13:26

Hej alle

Har lige opdaget der er yngel fra mine Kakaduer, som jeg har haft i en uge. De går sammen med 10 pansemaller og 8 dværgsugemaller i et 180 liters akvarie. De holder pænt de andre fisk væk og sværmen holder til sammen med mor omkring hulen.
Nu vidste jeg jo ikke, det ville gå så stærkt. Det eneste jeg har hjemme, er Afskallet artemia som jeg har fodret dem med for lidt siden, via kanyle og luftslange. Så har jeg noget der hedder Liquifri no1 for æglæggere. Er ikke så god til engelsk. Men har fået forståelsen, at det ikke virker med det samme og der skal 1dråbe pr 4 liter 2-4 gange om dagen i akvariet. Er bare heller ikke meget for at hælde en masse ned, nu det ikke er et mindre barbunds yngleakvarie men selskabsakvarie. Det bliver jo til mange dråber om dagen i et 180 liters.
Kan man ikke få noget der virker med det samme og som kan tilføres med kanyle og luftslange. Så føler jeg, der er mere styr på sagerne.

Håber der er nogen, der er noget klogere end jeg selv, der kan hjælpe mig. 🙂

Downwindz — 3. august 2009, 13:34

Har desvære ingen erfaring på området men kan da informere om at 1 gallon er ca 4liter vand 😀 (Så kan vi jo også godt forstå at amerikanerne brokker sig over at skulle betale en ca 18-20kr pr 1gallon benzin....)

Luna — 3. august 2009, 13:37

#2 Takker for svar... Har også selv lige fundet ud af det.

Hehehehe.... Ja. De stakler.

zonar — 3. august 2009, 13:56

hey

køb nogel frosne cyclops, artemia. (nupo larver)
de er fine. jeg bruger dem selv til apisto og kribensis, scalar.

mvh
thomas k

Luna — 3. august 2009, 14:00

Takker zonar. Jeg skal til dyrehandleren i morgen. artemia? er det ikke for stort?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.