54L Platy Akvarie (næsten)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

omega2oo5 — 10. august 2009, 23:32

Hej

Jeg valgte efter en omgang fiskedød blandt mine tidligere Kejser Tetra at ændre designet af mit lille begyndersæt, både fordi jeg skulle rense ud efter fiskedød og fordi jeg ikke helt var tilfreds med mit første forsøg. Det har kun set sådan ud i snart 2 uger og jeg venter selvfølgelig stadig på at diverse planter skal gro til og fylde noget mere.

Jeg havde som sagt først en flok Kejser Tetra i akvariet som desværre alle gik hen og døde. Derfor valgte jeg at de næste fisk skulle være noget mere hårdføre både hvad angår vandet og generelle betingelser. Blev så forelsket i Platy, som for det første levede op til før nævnte krav og egentlig var noget mere interessante overall.

Så lige nu går der:
2.3 Platy Mix
0.1 Red Coral Platy
2 stk. Platy yngel under 10mm af ukendt oprindelse, tror de kom med nogle af fiskene.

Derudover har jeg 4 stk. Otocinclus affinis (Dværg sugemaller), som for tiden har fundet sig en god hule under rødderne og derfor ikke lige gad stille op til billeder. Men søde og effektive er de skam når de vimser rundt i akvariet.

Planter ved jeg ikke rigtig, udover en af dem er en Anubias og at mossen er Javamos. Var desværre lidt hurtig til at købe planter og flere af dem havde desværre ikke deres mærker (håber dog at de holder nogenlunde i det svage lys).






Billederne er ikke så gode, da fisk ikke ligefrem ligger stille i vandet når man vil fotografere 😛

Ris/Ros modtages selvfølgelig også 🙂

Fam.Krebs — 11. august 2009, 06:30

Det er pænt flot 🙂

- et par punkter dog, en baggrund kunne gøre underværker - lidt til at dække varmelegmet kunne også være ønskeligt og en anden farve til opbinding 😛

Stig — 11. august 2009, 07:28

Hej. Synes det er et rigtig flot 54L startsæt som du har dig.

Helt enig med Fam.Krebs' kritikpunkter, specielt en sort baggrund ville gøre underværker.
Evt. helt fjern varmelegemet. De fisk du har gående kan fint leve i stuetemperatur (forudsat der om vinteren ikke bliver meget koldt om natten).

Kan se du også døjer lidt med det svage lys i sådan et startsæt. Jeg er igang med at lege mig frem til en løsning: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=971895#t11

(Bemærk, det er en varm-hvid pære jeg bruger. Resultatet ville nok være bedre af en blå-hvid).

Jeg vil her idag forsøge at rykke fatningen længere mod venstre og se om det ikke kan sprede lyset noget mere jævnt.

omega2oo5 — 11. august 2009, 08:53

#2 og #3 Ja der mangler baggrund, som er på veje ... skal bare lige tage mig sammen til at købe den. Sort eller blå film regner jeg med 🙂

Angående mine elastiker, så var det bare lige den letteste løsning til at starte på, håber på at mossen binder sig snart 🙂

Havde egentlig også tænkt at hive varmelegmet ud, da lampen i sig selv egentlig holder vandet oppe på 23-25 grader uden problemer og min lejlighed er ikke super kold om vinteren heller.

Men tak for de gode råd og ord!

omega2oo5 — 11. august 2009, 13:24

Er det egentlig muligt at købe et kraftigere lysstofrør som passer i et sådan MP/Eheim startsæt, for der er jo ikke så super meget plads at bygge ekstra belysning på.

#3 Ideen med det du har været ved at lave er sku ellers godt nok, men som du også selv oplever er det bare ikke så funktionelt desværre. Håber da du finder en god løsning som vi andre kan drage nytte af 😀

p4350 — 11. august 2009, 20:40

jeg har en rød plante i mit 54 liter som krævermere lys, så jeg vil da helt sikkert også gerne høre om muligheder med lys.

back to topic. - jeg synes det er et virkelig flot akvarie. thumbs up. men jeg keder jo også dine indretninger 🙂 og mit 54 liter, er også din indretning. sort baggrund vil være virkelig flot i dit akvarie.

omega2oo5 — 11. august 2009, 21:20

jo tak P4350 😀

Glæder mig godt nok også til at få et større, på et tidspunkt, så man kan lege med andre sjove opsætninger. Er helt vild med rødder og især fisk fra mellem- og sydamerika. Så det næste vi skal igang med P4350 er et mangrove style akvarie 😀

muggen — 11. august 2009, 21:49

fiskesnøre er godt til opbinding og hvis du har en sort sæk er der en nem baggrund;)

omega2oo5 — 13. august 2009, 13:09

#8 sort plasticpose, hvordan det? Sætter man den på i krøllet tilstand eller glatter man den ud? 🙂

omega2oo5 — 13. august 2009, 20:57

Hmm sidder foran baljen og kigger på mine søde Platy, pludselig kommer der 3 små fisk frem (af samme støørelse, 7-10mm) ... hov troede kun jeg havde 2 små. Sidder så og kigger lidt mere, så ligger jeg mærke til et par ekstra små basser som absolut må være nye for de er ikke ret store 😀

Tror jeg har talt 6 små fisk indtil nu i min balje, så der er jo reelt lidt overfyldt 😛

Men der er vel ikke noget galt med at lade de små fisk gå indtil de bliver lidt større (så man kan definere køn)? For skifter alligevel op i en større balje på et tidspunkt eller så skal de ihvertfald have et nyt hjem inden 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.