22 grader for lidt til kampfisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MartinBB — 18. august 2009, 09:40

ja som overskriften siger vil jeg gerne vide om 22 grader er for lidt til en kampfiskhan? Jeg har læst at de skal have ca 26 grader men jeg har så osse læst herinde at de kan klare mindre temperaturer. Det er fordi at jeg har intet varmelegme i det 19 liters hvor han skal gå så om natten når lampen er slukket så falder temperaturen. hvad synes i? skal jeg have et varmelegme i?

jery — 18. august 2009, 09:45

Jeg har indtryk af, at artsbeskrivelsen er dækkende:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Betta_splendens

MartinBB — 18. august 2009, 10:05

det var den osse indtil jeg læste herinde at der er nogen der har deres til at gå ved under 25 grader.

Sølz — 18. august 2009, 10:29

I kampfisk´ naturlige miljø lever de jo ofte under ganske kummerlige forhold med meget svingende temperatur og vandkvalitet - og de overlever.
Det må vel på trods af dette anbefales, at man så vidt muligt holder den anbefalede temperatur i artsbeskrivelsen, men jeg ville nu personligt ikke være helt så bekymret for 22 grader for en kort periode (f.eks. om natten), men jeg synes dog nok, at man skal spendere et varmelegeme således, at kampfisken får den optimale temperatur.
I de varmeste sommmerdage har temperaturen jo ofte også haft udsving i den modsatte retning i de højere temperaturer, og fiskene har trivedes helt fint (hos mig).

Trine gurami — 18. august 2009, 13:12

mine går i 25-26 grader og stor trives! de yngler helt vildt godt, og nu venter jeg bare på at min plakat hun vil lege med hannen så jeg kan få nogle små lysserøde unger :Dsom forhåbenlig kommer til at ligne deres mor 😛

min mening er dog at man bør lave alt så perfekt for dem som muligt.. altså rigtig temp. vand kvalitet osv. selvom at deres fætre og kusiner i hjemlandet lever under til tider elendige forhold betyder det jo ikke at man nødvendigvis skal efterligne det he he

MartinBB — 18. august 2009, 13:41

Okay mange tak, jeg har købt et varmelegme og jeg har fået min kampfisk han hjem. Jeg aner ikke hvad det er for en kampfisk men han er rigtig flot blå med en lille rød streg 🙂

Trine gurami — 18. august 2009, 16:30

tillykke med ham! og alt godt i fremtiden for jer to 😉

Sølz — 18. august 2009, 17:03

Hej Martin,

Tillykke med ham - håber/tror du bliver glad for din kampfisk:)

kk — 2. september 2009, 02:55

jeg har flere kampfisk der trives fint og byker skumrede ved 21 til 23 grader,
så det går hvis de trives.

zlatko — 2. september 2009, 09:23

25-28 C;)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.