Fiskene får underlige anfald

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

omega2oo5 — 7. september 2009, 14:38

Hej

Jeg har over de sidste par dage lagt mærke til at flere af mine fisk får nogle lidt underlig anfald, hvor de fiser rundt i akvariet og "klør" sig på stenene/rødder. Fiskene går ellers rundt som normalt, men engang imellem er det bare som om de bliver rigtig irriterede over et eller andet. Deres haller er også smalle, så det er vel oplagt at dette kunne være Klisterhale?

Den ene af mine apistogramma agassizii har ligeledes noget der ligner en lille hvid "pølse" ved den ene gælle, kan dette være en samling af parasitter?

Hvilket medicin er ligeledes med effektivt isåfald, uden det skulle koste en halv bondegård?

På forhånd tak!

jery — 7. september 2009, 15:28

Kunne godt lyde som en hudirritation - og kunne eventuelt være "fiskedræber" (prøv en søgning i forum).
Smalle haler kunne dog også tyde på belastede vandværdier. Hvor længe har akvariet kørt? Hvor tit skifter du vand og hvor meget? Og hvilke fisk?

omega2oo5 — 7. september 2009, 15:41

Akvariet har godt og vel kørt i 3 uger nu, så stadig nystartet. Skifter cirka 20% vand hver uge.

Der går 2stk. Regnbue Cichlider, 3stk. Sejlfinne Molly og 4stk. Dværg Sugemaller.

Jeg fjernede igår, ved vandskifte, en meget rådden Anubias ... troede at den bare var lidt sløj, men viste sig at være helt smattet. Kunne dette vre skyld i at mine fisk opføre sig lidt underligt?

omega2oo5 — 7. september 2009, 16:25

Nu har jeg skiftet 40% vand i akvariet, men hvis det skulle være "fiskedræber" ... hvilken medicin skal jeg så ud og købe?

jery — 7. september 2009, 16:47

#3: det er en fornuftig indkøring, og en passende fiskebestand i dit 128 l til en start - Anubias-problemet har nok ikke så meget at sige.
Så er der et parasitangreb tilbage, æv. Kan desværre ikke hjælpe dig med medicinforslag, men det har været oppe at vende mange gange.

omega2oo5 — 10. september 2009, 11:36

Nu har jeg prøvet at købe en medicin der hedder Medimor, som ifølgelig min forhandler skulle være ret god imod en del ting.

Jeg har doseret lidt mindre end anvisningerne, da mine Cichlider eftersigende skulle være lidt følsomme over for medicin, så nu må vi se om det skulle virke. En ting er sikkert, mit vand ligner grøn sodavand!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.