Kampfisk, mindre finner
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Raenne — 21. september 2009, 16:05
I den måned jeg har haft min kampfisk i et 112 l. akvarie, har han virket tilfreds. De andre fisk har ikke jagtet ham og han har i det hele taget set ud til at trives.
Nu har jeg lige set, at han mangler noget af sine finner. Som om de andre skulle have bidt hans finner af. Det ser dog "naturligt" ud.
Nogen idéer om, hvad det kan være? Har læst lidt om finneråd, men synes ikke beskrivelsen passer. Det jeg så til ham i går, så normalt nok ud, det er først lige noget der er kommet i løbet af det sidste døgn.
Håber I kan hjælpe mig!
Stinchen — 21. september 2009, 16:24
Mvh Stinchen
Raenne — 21. september 2009, 16:31
Synes bare det er skørt, hvis nogen har nippet af ham, når han ikke bliver jagtet ellers.. 😐
Stinchen — 21. september 2009, 17:18
Mvh Stinchen
Sølz — 21. september 2009, 17:32
Jeg ved ikke om du kan bruge det til noget, men da jeg havde Zebrafisk, blev den ene af Zebrafiskene grundigt bidt i sine finner af de øvrige Zebrafisk.
Af samme grund ville jeg personligt aldrig holde kampfisk sammen med Zebrafisk.🙁
Derudover er Zebrafisk jo utroligt aktive og passer måske ikke helt så godt sammen med kampfisken mere rolige adfærd (når den ikke er aggressiv)
Kim8 — 21. september 2009, 18:05
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.