Artikler / Besøg og møder

Tur til Ækvator

Oprettet: 5.1.2008(redigeret 21.12.2009)Af Karl-Henrik Arendt
På tur i Jylland



Tekst af Karl-Henrik Arendt (gibson)



Kl. 06.40 lørdag d. 17. september 2005 kørte jeg fra Falster mod Fyn. På Fyn skulle jeg hente Rasmus Hurup (ziij1n) og Jan Andresen (Jan A) for derefter at kører mod Skive. Her skulle vi besøge Thue Grum-Schwensen (thues).



Da Jan A uddannet kok får han naturligvis lov til at arrangere morgenmad. Tak for det Lisbeth! ;-)
Jan A har ca. 25 akvarier. Første gang jeg besøgte ham havde han vist ikke noget der ikke var endemisk i malawisøen. Vi har efterhånden fået opdraget ham! Nu har vi fået byttet nogle af alle de blå sømonstre ud med flotte sydamerikanske cichlider og maller! (kun noget vi skriver for at drille Jan lidt). Guppyerne har vist efterhånden overtaget 6 akvarier, og på denne tur kaster han sig ud i noget helt andet!



På vej mod Skive har vi besluttet at kører forbi Viborg. Her ligger forretningen Ækvator som vi har hørt så meget om. Det var kun Rasmus der havde været der før.

Billeder af Ækvator:



I butikken møder jeg Gunnar som er indehaver. Gunnar fortæller at han har været med til at starte Viborg akvarieforening. Vi snakker lidt frem og tilbage, og det er tydeligt at Gunnar er akvarist. Hans akvariehobby har bl.a. taget ham helt til Sydamerika og Sri Lanka. Indiske cichlider er heller ikke det man støder mest på i handlen. Han har desuden i en årrække holdt en masse foredrag om sine ture.



Ækvator er en af de butikker der tør tage specielle fisk hjem, og sådanne fandt vi da også i butikken. Gunnar laver både medimporter og importere selv. Mht. tilbehør så er Ækvator medlem af Bonnie kæden, og derfor er der også et forholdsvis bredt udvalg. Som en af de få akvariebutikker, så har Ækvator også saltvandsfisk.



Gunnar kom vist næsten til at love, at han ville få en hjemmeside. Vi vil jo gerne vide det hvis han tager noget specielt hjem!



Herunder billeder:



Saltvand:














Butikken:






Billeder af ferskvandsfisk
















Jeg spørger Gunnar om han har nemt ved at komme af med de meget specielle fisk som fx indiske cichlider. Gunnar svarer at nogle gange har han fiskene i butikken længere tid, men nogle fisk går han også og håber lidt på ikke bliver solgt med det samme! ;-)



Efter Ækvator gik turen mod Thues (ungefødende), Kurt Sørensen (killi) og Akvarie West (forretning). Artiklen fortsættes!




Denne artikel er skrevet af:
Karl-Henrik Arendt, artikler@akvariesiden.dk
Tur til Ækvator | Akvariefisk.dk