Chlamydogobius eremius

Handelsnavn: Ørkengobi, Ørkenkutling

Billeder

Chlamydogobius eremius
1 / 2

Beskrivelse

AdfærdForholdvist fredelig. Hannerne er territoriale.
SocialHoldes flere sammen, men er ikke udpræget flokfisk

Yngleadfærd

YngleadfærdHannen lokker hunnen hen til sin hule, hvor den afsætter æg på "loftet" af hulen som hannen befrugter. Dette kan ske med flere hunner over nogle dage. Hannen passer æggene til de klækker, hvorefter ungerne overlades til sig selv.
DrægtighedÆggene klækker efter ca. 10 dage.
Førstegangs opdræt i DKJan Rottwitt, 1987

Info

VerdensdelAustralien
TypeFerskvand, Gobi, kutling og grundling
FamilieGobiidae
HandelsnavnØrkengobi, Ørkenkutling
Videnskablig beskrevetZietz, 1896

Udseende

FarverHannen har et bredere hoved og er mere farverig end hunnen. Dette gælder dog først og fremmest den dominerende han i en gruppe. Hoved og forkrop er stærkt gul. Ryg/bagkrop er mørkere, og kan være næsten sort afhængig af fiskens humør. Rygfinnerne er stærkt blå med en tynd hvid og sort stribe langs kanten. Hunnen er plettet i beige nuancer, med en sort plet inderst på rygfinnen.
Størrelse5-6 cm. Hunnen er typisk lidt mindre.
KønsforskelHannen er lidt større med et bredt hoved. En dominerende han har stærke farver. Hunne er plettet beige. En hun med æg har et rundt, lyst skinnende bugparti.
FormRund og aflang. Bred mund. Den voksne, dominerende han udvikler brede kinder.

Optimale forhold

FoderAltædende. Frostfoder og mallepiller. Tager også gerne finde trådalger og lidt grønt som supplement.
Min. akvarie60
BelysningMedium
BiologiÆglægger. Hannen vogter æggene. Gerne 2-3 hunner pr. han.
BiotopPermanente vandhuller, småsøer og bække. Middelhårdt vand med store svingniger i temeperatur (5-40 C) og vandstand.
CirkulationMiddel
DekorationSand med lidt rødde rog planter til at give skygge. Der skal være et antal huler, lavet af fx halve små lerurtepotter eller små rør. Hulerne må ikke være for store eller med for højt til loftet.

Vandværdier

Temperatur
2328 °C
dH
1020
pH
7,58,0
Akvariefisk.dk