Copella arnoldi

Handelsnavn: Sprøjtekarpelaks

Billeder

Copella arnoldi
1 / 3

Beskrivelse: (c) Johnny Jensen – Akvariefoto.dk

Beskrivelse

VarianterDer findes andre arter er de såkaldte sprøjtekarpelaks, som ligner mere eller mindre i udseende. C. arnoldi er den mest almindelige i handlen, og den, der er nemmest at holde og opdrætte.
Generel beskrivelseArten er speciel, idét det er en af de få karpelaks, som har aktiv yngelpleje adfærd. Opkaldt efter Dr. Arnold.
AdfærdEn livlig, fredelig fisk, som sagtens kan holdes sammen med forskellige selskabsfisk så længe vandværdierne og krav til vandkvalitet overholdes.
SocialFiskene holdes parvis eller i små grupper, og er også indbyrdes fredelige. Behøver ikke nødvendigvis holdes i store stimer, som de er tilfældet med mange andre karpelaks.

Yngleadfærd

YngelplejeUngerne er små og opfodres i starten med tøffeldyr og lignende, småt foder. God vandkvalitet er vigtig.
YngleadfærdDenne fisk er en af de få fisk, som lægger sine æg udenfor vandet. I naturen springer fiskene fri af vandet og lægger deres æg på undersiden af blade, som hænger udover vandoverfladen. Efter legen forlader hunnen stedet, og hannen tilbringer de næste dage med at sprøjte vand op på æggene, så de ikke tørrer ud. Når larverne klækker og falder ned i vandet, ophører yngelplejen. Adfærden ses også i akvariet, hvor fiskene lægger æg på fx dækglasset.
yngelplejeUngerne er små og opfodres i starten med tøffeldyr og lignende, småt foder. God vandkvalitet er vigtig.
DrægtighedDe op til 200 æg klækker efter 2-3 dage, og ungerne er fritsvømmende efter yderligere nogle dage.
Førstegangs opdræt i DKEr opdrættet

Info

VerdensdelSydamerika.
TypeFerskvand, Sprøjtekarpelaks og Dragefinnefisk
FamilieLebiasinidae
HandelsnavnSprøjtekarpelaks
Videnskablig beskrevetRegan, 1912

Udseende

FarverKroppen er sølvblank, finnerne er rødlige med enkelte, små sorte og hvide markeringer.
StørrelseHan: 8 cm - Hun: 6 cm
KønsforskelHannen er størst og har forlængede finner.
FormMeget langstrakt karpelaks med lille hoved.

Optimale forhold

FoderAlt småt foder; tørfoder, dafnier etc.
Min. akvarie100
BelysningMedium
BiologiPardannende æglægger. Holdes parvis eller i små grupper, hvor fiskene selv parrer sig ud.
BiotopRegnskovsbiotoper (varierende vandtyper, men primært sort vand) i det nordlige Sydamerika. Fisken lever i ly af vandplanter, flydeplanter og vegetation, som hænger udover vandoverfladen.
CirkulationMiddel
DekorationFisken trives i beplantede akvarier, men stiller generelt ingen krav til indretning. Dækglasset skal være tætsluttende, da fiskene springer som en del af deres naturlige adfærd.

Vandværdier

Temperatur
2429 °C
dH
115
pH
6,57,5
Akvariefisk.dk