Belonesox belizanus
Handelsnavn: Geddetandkarpe
Billeder

Beskrivelse: (c) Johnny Jensen - Akvariefoto.dk
Beskrivelse
AdfærdRovfisk, vil forsøge at æde alle fisk der kan være i gabet, incl artsfæller.
SocialIkke flokfisk, max 1 par i et akvarie. Kan godt gå alene.
Yngleadfærd
YngelplejeUngerne vokser meget hurtigt, og skal sorteres efter størrelse, da de vil æde mindre søskende.
YngleadfærdI naturen eksploderer mængden af geddetandkarper i regntiden. Man kan forsøge at skifte ekstra meget vand for at fremme legen.
yngelplejeUngerne vokser meget hurtigt, og skal sorteres efter størrelse, da de vil æde mindre søskende.
DrægtighedKan føde 10 - 100 unger på 2-3 cm hver 4-6 uge. Største kuld indtil nu er på 322 stk.
Førstegangs opdræt i DKOve Larsen, 1911
Info
VerdensdelSydamerika.
TypeFerskvand, Tandkarper - ungefødende
FamiliePoeciliidae
HandelsnavnGeddetandkarpe
Videnskablig beskrevetKner, 1860
Udseende
FarverLys beige. På siden, flere små mørke pletter, der danner en stribe mod en enkelt større plet på haleroden.
StørrelseHan: 12 cm - Hun: op til 20 cm
KønsforskelHunner er større end hanner. Hanner danner et gonopodium når de er ca. 3 mdr. Pletten ved halen er tydeligere hos hanner. Hunner kan være lidt røde ved halefinnen.
FormLangstrakt fisk, der har en lang kæbe med spidse tænder.
Optimale forhold
FoderFisk og andet stort levende foder. Kan vænnes til frosne røde myggelarver mens de er helt unge, men skal have levende foder en gang imellem. I naturen lever de af sværddragere og platyer.
Min. akvarie150
BelysningMedium
BiologiUngefødende
BiotopGeddetandkarpen lever i svagtstrømmende floder og søer med rigelig vegetation. Findes både i fersk- og brakvand
CirkulationSvag
DekorationMange planter at gemme sig i, også gerne flydeplanter.
Vandværdier
Temperatur
20 – 30 °C
dH
9 – 19
pH
6,5 – 8,5