Labrochromis ishmaeli

Billeder

Labrochromis ishmaeli
1 / 3

Beskrivelse: Han

Copyright: Axel Böhner

Beskrivelse

Generel beskrivelseLabrochromis ishmaeli er uddød i naturen, den findes kun hos akvarister, som ser noget særligt i at opretholde og formere denne art. Oprindelig fangstområde var i Mwanza bugten og L. ishmaeli gik på ca. 10 m vand lige over den mudrede bund. Den var lige så udsat som Yissochromis arterne som er fritvands arten i Victoria søen. Nilaborren har haft let ved at fange og spise disse fritgående arter og derfor er flertallet uddød. L. ishmaeli har et hidsig gemyt, derfor kræves der akvarier større end 325 l. med masser af skjulemuligheder for mindre hanner og hunner der ikke går med rogn. L. ishmaeli er sneglespiser, den kan spise mange, mange snegle. For at tilfredsstille dens appetit fodres den derudover med groft hakket muslinge og vinbjergsnegle kød. Den tager også flagefoder. I naturen ville hunnen finde en stor stime med hunner og ruge i det øvre vandlag, dette er selvfølgelig svært at efterligne i akvariet. Derfor skal der være mange skjulesteder hvor hunnen kan gemme sig. L. ishmaeli udbydes sjældent omend aldrig i handlen, den fås normalt under et bytte med en "Haplochromis ven" Asso. Haplochromis. I handlen ses sommetider L. ishmaeli udbudt men det er oftes Haplochromis sp. 44 "Red Tail" eller Haplochromis sp. "Thick Skin".
AdfærdArten er forholdsvis agressiv

Yngleadfærd

YngleadfærdDen dominerende han vil normalt i nærheden af en klippe udse sig et territorium, som holdes til sidste "blodsdråbe". Her bygges en sandrede på ca. 15 - 18 cm. Når der kommer en rognsvær hun forbi føres denne ned i sandreden, hvor legen foregår. Hunnen er mundrugende, og vil efter legen samles med andre hunner, hvor hele ruge og yngle perioden foregår. Yngel opfodres med levende Artemia og fint knus flagefoder.
Antal unger20-40

Info

TypeCichlider, Victoria
Videnskablig beskrevetBoulenger i 1906

Udseende

FarverGulgrøn farve, lette mørke tværstriber samt en tværstribe gennem øjet. Dertil kommer der også et blåt skær rundt omkring. Den har seks gule ægpletter på gatfinnen.
Størrelse han15

Optimale forhold

FoderArtemia, Cichlidesticks, Crisp, Flagefoder, Muslinger
Min. akvarie325
Holdes bedst somFlok, eller minimum flere hunner end hanner.

Vandværdier

Temperatur
2328 °C
pH
7.58.6
Akvariefisk.dk