Apistogramma paucisquamis

Beskrivelse

Generel beskrivelseDenne dværgcichlide kommer fra Rio Negro floden, som ligger i Brasilien. Her er bunden mange steder af ler, og der ligger nedfaldne blade og grene overalt. I akvariet kan med med held bruge bøgeblade i akvariet. De skal samles op fra jorden, og de skal ikke være for friske/saftige. De lægges dernæst i blød 4-6 dages tid, og dem som er faldet til bunds kan nu lægges i akvariet. Disse har en begrænset levetid på nogle måneder, men er helt sikkert det værd! De befinder sig oftest i bundzonen i akvariet, og il her danne sig et territorie. Akvariet bør ikke være mindre end 80L, og gerne meget større. Desuden er det nødvendigt med en del planter, sten rødder og lignende i akvariet, da dette vil give fisken skjulesteder, og muliggøre territoriedannelse. Også denne dværgcichlide er ikke særligt agressiv og kan sagtens holdes i et selvskabsakvarie med andre fisk. Grundfarven på hannerne er næsten hvi, og den har en tyk sort længdestribe, og en mørk stribe som løber paralelt med denne. Mellem disse striber er fisken gul, og det er dens finner også. Den har ikke særlige finneforlængelser. Hunnerne er gule, med en enkelt sort prik på siden.

Yngleadfærd

YngleadfærdDisse fisk lægger æg, og dette gøres oftest i en hule. Derfor er det en god ide at lave mange små huler, så parret selv kan vælge den "bedste" ud, og give dem mulighed for at grave lidt i bundlaget (vigtigt det er så fint, at de kan tage bundlaget i munden).

Info

TypeCichlider, Syd Amerika - Apistogramma

Udseende

Størrelse han8
Størrelse hun6

Optimale forhold

FoderArtemia, Cyclops , Flagefoder, Levende føde, Muslinger, Myggelarver (Hvide), Myggelarver (Røde), Myggelarver (Sorte)
Min. akvarie85

Vandværdier

Temperatur
2225 °C
pH
6.57.2
Akvariefisk.dk