Acarichthys heckelii
Billeder

1 / 7
Beskrivelse: Acaricthys heckelii
Beskrivelse
Generel beskrivelseAkvariet bør indrettes med planter, rødder, evt. sten. Man ved denne fisk er en æglægger. Dog ved man ikke specielt meget om dens ynglevaner, da den ikke er nem at opdrætte. Dog hører jeg ofte at en tysker skulle have opdrættet den i et lille akvarie, med nogle store pvc-rør i, hvor de lagde æggene.
Da denne fisk bliver ret stor, kræver den også et ret stort akvarie. Længden skal helst være over en meter, og meget gerne mere. Akvarier under 400L ville jeg ikke holde denne fisk i som voksen, ungfisk trives nemt i mindre akvarier.
Ungfisk er meget lyse, med en sort stribe gennem øjet, en sort plet på hver side, og en sort plet i de forreste finnestråler. Rygfinnen har desuden nogle små sjove røde tråde fra de bagerste finnestråler.
De ældre fisk er mørkere i farven, og hvert skæl har et grønt skær. De har desuden idt længere finner, i stedet for de røde "tråde" fra rygfinnen.
Denne fisk er ret følsom overfor dårlige vandbetingelser, og sætter pris på regelmæssige vandskift.
Yngleadfærd
YngleadfærdMeget svær at få til at yngle. Det siges, at den er opdrættet en enkelt gang i Tysklnad, men om det er 100% korrekt ved jeg ikke.
Man skal altså ikke regne med at få yngel af denne fisk.
Antal unger0
Info
TypeCichlider, Syd Amerika - Jordspisere
Videnskablig beskrevetMüller & Troschel, 1848
Udseende
Størrelse han22
Størrelse hun22
Optimale forhold
FoderCyclops , Daphnier, Flagefoder, Levende føde, Myggelarver (Hvide), Myggelarver (Røde), Myggelarver (Sorte)
Min. akvarie325
Holdes bedst somPar
Vandværdier
Temperatur
22 – 25 °C
pH
6.5 – 7.2