Lamprologus sp. "caudopunctatus kipili"
Beskrivelse
VarianterFindes kun i området omkring Kipili i Tanzania
Generel beskrivelseLamprologus sp. "caudopunctatus kipili" er en lille cichlide, der lever i overgangszonen mellem klippekysten og sandbunden. Den er ikke så talrig som dens nære slægtninge, L. caudopunctatus og L. leloupi. Den adskiller sig fra disse to arter, ved at have en knap så høj krop og en længere snude.
L. sp. "caudopunctatus kipili" er en huleleger og æglægningen starter med at parret graver en lille grube i sandet under eller imellem nogle sten. Kuldene er rimelige store for så lille en fisk og ligger normalt på mellem 100-250. Æggene klækker efter et par dage og ungerne er fritsvømmende efter ca. 8 dage. Den fritsvømmende yngel samler sig i en lille stime over gruben og filtrere vandet for plankton. Ungerne for ikke lov at blive længe ved forældrene - så snart et nyt kuld er på vej, jages de væk.
Et akvarium til L. sp. "caudopunctatus kipili" behøver ikke være særligt stort og et 128 l kan gøre det. Start med en 5-6 stykker og lad dem selv danne par. Vil man holde dem sammen med andre fisk, anbefales dog et større akvarium, da L. sp. "caudopunctatus kipili" som alle hulelegere kan være temmelig aggressiv under yngelplejen. For at efterligne artens redebyggeri, kan det være en ide, at vende en lille urtepotte fyldt med sand på hovedet og stille den ned i akvariet. Det lille hul der er i urtepottens bund, vender nu opad og L. sp. "caudopunctatus kipili" elsker at grave sig ned i sandet i urtepotten og derved lave sin egen hule, som den også gør i naturen.
Det vides ikke om denne art har været importeret til Danmark
Info
TypeCichlider, Tanganyika - Huleleger