Astatotilapia latifasciata
Handelsnavn: Zebra Obliquidens
Billeder

1 / 10
Beskrivelse: latifasciatus_Han
Beskrivelse
Generel beskrivelseDe lever mest ved Lake Kyoga. De er også før blevet kaldt Haplochromis sp. "zebra obliquidens", Haplochromis sp. "latifasciatus" og Astatotilapia latifasciata Lake Kyoga "zebra". Det er en cichlide der er let genkendelig med sine farver, den skiller sig en hel del ud fra de fleste andre.
I naturen lever de hovedsagligt af små insekter. Hannen er meget aggressiv og holder til ved stenformationer. Hvis to hanner støder sammen kommer det til meget hårde kampe. Derfor er det dumt med flere hanner i små akvarier. Hunnerne er en lille smulle mindre end hannerne.
Der er nogle der mener, at man alligevel bør have minimum 2 hanner i akvariet hvis man vil have yngel. Da jeg havde denne cichlide, havde jeg kun en enkelt han, og han var mere end villig til at parre sig med hunnerne. Så det vil jeg mene er en skrønne. Dog er det vigtigt at der ikke er alt for mange cichlider i akvariet generelt, da det vil aflede opmærksomheden til parringen.
De kan holdes helt ned til 250L, men man skal sørge for masser af sten og gemmesteder. Hunnerne har brug for dette hvis de skal være i selskab med den meget aggressive han. Man kan godt holde dem med nogle Malawi- og Tanganyika cichlider.
Det kan være svært at holde hunnerne optimalt i fangeskab på grund af den meget livlige han, men som sagt, godt med sten og så skulle det værste være overstået.
Den er næsten uddød i naturen.
Yngleadfærd
YngleadfærdHunnerne er mundruger og er meget lette at få til at yngle og de gør det meget ofte. Man skal dog være forberedt på at hunnerne ikke vil yngle hvis ikke de er 3-4 hunner sammen med en han. Ellers er hannen for hård ved dem.
Antal unger20-60
Info
TypeCichlider, Øvrige Afrika
HandelsnavnZebra Obliquidens
Videnskablig beskrevetRegan i 1929
Udseende
FarverHannens grundfarve er gul og han har sorte brede lodrette striber. Derudover har han blå/røde finner. Han er utrolig flot.
Størrelse han10-11
Optimale forhold
FoderDaphnier, Flagefoder, Myggelarver (Røde), Rejemix
Min. akvarie250
Holdes bedst somFlok
Vandværdier
Temperatur
24 – 26 °C
pH
7.6 – 8.2