Haplochromis sp. "red back scraper"
Billeder

1 / 4
Beskrivelse: Han
Copyright: Albin Ekenberg
Beskrivelse
Generel beskrivelseDet er uden tvivl en af de flotteste Victoriacichlider der findes. Desværre er der ikke mange tilbage i søen.
Der er heller ikke mange i akvarierne rundt om. Man skal være meget heldig for at finde en der sælger dem. Der er meget lidt viden om "red back scrapper", da der ikke er gjort meget erfaring med den.
Hannen er rimelig agressiv og bør have mindst 2 hunner i et akvarium. Akvariet skal indeholde masser af sten. I naturen lever de hovedsagligt af plankton, men i et akvarium er de bestemt ikke kræsne.
"Red back scraper" er bestemt ikke nogen svær cichlide at holde, men den er desværre bare meget sjælden.
AdfærdArten er aggressiv overfor artsfæller, specielt jo ældre den bliver.
Yngleadfærd
YngleadfærdArten er en mundruger. Hannen graver et mindre hul i sandet, hvortil han tiltrækker hunnen for at gyde. Hunnen går med æg og larver i ca. 20 dage, og denne periode tager hun ikke føde til sig. Når ungerne er blevet spyttet ud, kan de opfodres med afskallede artemiaæg, knust flagefoder, artemia og cyclops.
Antal unger20-30
Info
TypeCichlider, Victoria
Udseende
Størrelse han12
Optimale forhold
FoderAlger, Daphnier, Flagefoder, Rejemix, Grøntfoder
Min. akvarie250
Holdes bedst somFlok, eller minimum flere hunner end hanner
Vandværdier
Temperatur
23 – 28 °C
pH
7.5 – 8.4