Haplochromis sp. "fire"
Beskrivelse
Generel beskrivelseDen lever i Victoriasøen nær Uganda. Det er en rimelig populær cichlide.
I akvariet bør man kun have én han, da de er rimelig territoriale. Flere hanner vil skabe meget ballade. For hver han bør man minimum have tre hunner.
Det er godt med planter i akvariet. Det kan de godt lide, og derudover en del sten som de kan gemme sig ved og som hannerne kan lave huler i. Der er også mange der mener at trærødder er noget de kan lide.
Det er en rimelig let cichlide at holde fordi den spiser næsten alt hvad man giver den, men den er også svær, da de har det meget let ved at parre sig på tværvs af andre racer.
Der er nogle som mener den ikke bør holdes med andre Victoriacichlider, da den simpelhen er så streng til at krydse med andre. I stedet ses den ofte med Mbunaer fra Malawisøen. Haplochromis sp. "red" er en Mbipi, som er er Victoriasøens form for Mbuna.
Yngleadfærd
YngleadfærdHunnen er mundruger. Hannerne forsvare et territorie meget aggressivt, hvorefter de lokker hunnen derhen. Hunnen går med skuffe i op til 20 dage.
Antal unger30-35
Info
TypeCichlider, Victoria - Uddøde arter
Udseende
FarverHannens grundfarve er grå, men meget af kroppen har en rød farve. Den har også gule og blå farver. Ved øjet har den en sort tværstribe.
Hunnerne er grå med lidt sort på sig.
Størrelse han11
Størrelse hun8
Optimale forhold
FoderDaphnier, Flagefoder, Levende føde, Rejemix
Min. akvarie128
Holdes bedst somFlok
Vandværdier
Temperatur
23 – 28 °C
pH
7.5 – 8.3