Telmatochromis bifrenatus
Billeder

Beskrivelse: Telmatochromis bifrenatus Halembe
Beskrivelse
VarianterFindes fra Sibwesa og nordpå til grænsen mellem Tanzania og Burundi og mellem Kavala og Luhanga i Congo - varianter kendes ikke
Generel beskrivelseTelmatochromis bifrenatus er en lille slank cichlide, der både lever på klippekysten som huleleger, men også findes og yngler i de store samlinger af sneglehuse, der samler så der hvor strømmen er svag.
Den ernærer sig både af alger og små krebsdyr og invertebrater, men er også en kendt som en berygtet ægtyv, der med sin lille størrelse sniger sig ind på nogle af de store rovcichliders æg, som f.eks. Lepidiolamprologus elongatus og L. profundicola.
Den cichlide der i handlen før er blevet kaldt T. bifrenatus er blevet beskrevet som T. brichardi - den rigtige T. bifrenatus er kun blevet eksporteret et fåtal gange. T. bifrenatus kendes fra de andre Telmatochromis arter ved at have en beige-farvet krop med tre sorte længdestriber.
I akvariet er T. bifrenatus en ganske aggressiv cichlide overfor artsfæller og den holdes derfor bedst parvis i minimum et 85 liters akvarie. T. bifrenatus passer fint ind i et akvarie med andre hulelegere som eksempelvis N. leleupi og L. caudopunctatus, forudsat at akvariet er større.
Yngleadfærd
YngleadfærdTelmatochromis bifrenatus leger både i sprækker i klipperne og i sneglehuse. Hunnen passer æg og larver, mens hannen forsvarer det ydre revir. Æggene klækker efter 3 dage og er fritsvømmende efter 6 dage.
Antal unger50
Info
TypeCichlider, Tanganyika - Huleleger
Videnskablig beskrevetMeyers, 1936
Udseende
Størrelse han7
Størrelse hun6
Optimale forhold
FoderAlger, Artemia, Cyclops , Flagefoder, Myggelarver (Sorte)
Min. akvarie85
Holdes bedst somPar
Vandværdier
Temperatur
24 – 27 °C
pH
7.5 – 9.3