Pundamilia macrocephala
Billeder

1 / 2
Beskrivelse: Han
Copyright: Albin Ekenberg
Beskrivelse
Generel beskrivelsePundamilia macrocephala tilhører Deepwater-komplekset, som morfologisk ligger meget nært Nyererei-komplekset. Dog er der en del små forskelle, men den mest tydelige er ægpletterne. Ved Deepwater-komplekset, som består af tre cichlider, ser man usædvanlig store ægpletter. Pundamilia macrocephala lever i den nordlige/centrale del af Mwanza Gulfen og få steder er der tvivlsomme populationer i Speke Gulf. Man fandt den første gang i 1991, og det var den første man opdagede fra Deepwater-komplekset. I naturen lever den ikke sammen med de andre to cichlider fra komplekset. Pundamilia macrocephala er især kendt fra Hippo Island og Python Island ved Mwanza Gulf.
Den ligner rigtig meget de mere kendte cichlider som Mbipia mbipi og Neochromis greenwoodi, dog er der en tydelig forskel ved rygfinnen med dens blå stribe.
Dens hoved er ret spektakulær. Dens kæber er meget kraftige og man kender ikke andre Mbipi-arter som har så mange ben ved mundtøjet som denne. Det gør at den ser ret robust ud når man ser den komme svømmende med dens kraftige hoved og en rimelig dyb krop.
I søen er den set på 2-10 meters dybde. Den lever hvor det stejler en lille smule og hvor der er nogle dybe revner i stenformationerne. Den lever gerne i det lidt frie vand over stenene. Det lader til, at de få steder man ser dem ved 2 meters dybde, er der ikke ret mange Pundamilia pundamilia som dominere. Det er der dog de fleste steder Pundamilia macrocephala lever, og derfor holder den sig til det dybe vand, hvor Pundamilia pundamilia ikke befinder sig.
Er der mulighed for det, lever Pundamilia macrocephala ved sprækker i stenene. Dens føde består af mange forskellige emner men hovedsagligt af insektlarver. Men andre ting som plankton og snegle er også set.
I akvariet bør man have en del hunner til hannen. Man kan godt have et par hanner sammen hvis akvariet er omkring de 325L. Akvariet skal dekoreres med mellemstore sten som danner gemmesteder til hunnerne. Angående føde er de bestemt ikke kræsende.
Danner man de store revner ved stenene i akvariet, vil man opdage at denne cichlide er ret akrobatisk. Den trænger så langt ind i sprækkerne den kan komme til, og befinder sig derinde på ganske lidt plads. Den kan være lidt svær at få fat på, men det er bestemt muligt.
Før i tiden hed den Haplochromis "deep water"/Pundamilia sp. "deep water".
Kilder:
Ole Seehausen - Lake Victoria Rock Cichlids.
Ichthyological Exploration of Freshwater (Vol.9 No.2).
AdfærdArten er aggressiv, og kan med alderen efterhånden håndhæve meget af akvariets plads. Hannens aggressivitet er dog for det meste kun indenfor egen art. Andre arter er sjældent generet, i hvert fald hvis akvariet er stort nok.
Yngleadfærd
YngleadfærdArten er en mundruger. Hannen graver et mindre hul i sandet, hvortil han tiltrækker hunnen for at gyde. Hunnen går med æg og larver i ca. 20 dage, og denne periode tager hun ikke føde til sig. Når ungerne er blevet spyttet ud, kan de opfodres med afskallede artemiaæg, knust flagefoder, artemia og cyclops.
Antal unger15-25
Info
TypeCichlider, Victoria
Udseende
FarverHannerne har en meget mørk blå/sort grundfarve. Deres øjne har den samme mørke farve. De får lidt rødt på anal, ryg -og halefinnen. Man kan kende dem ved at have et lidt lysere blåt skær på det forreste af rygfinnen og ved deres ret store gule ægpletter.
Hunnerne ligner faktisk hannerne en del. Dog er de lidt lysere i deres grundfarve og har ikke de røde farver.
Størrelse han14
Størrelse hun12
Optimale forhold
Min. akvarie250
Holdes bedst somFlok, minimum flere hunner end hanner
Vandværdier
Temperatur
24 – 28 °C
pH
7.6 – 8.5