Cynotilapia sp. "ndumbi"
Beskrivelse
Generel beskrivelseCynotilapia sp. "ndumbi" er en stor mbuna. Den lever ved Likoma, Chizumulu, Taiwan Reef, Mphanga Rocks, Lupingu, Magunga Reef, Higga Reef og Chilucha Reef. Man er ikke helt sikker på om de alle tilhører Cynotilapia sp. "ndumbi", men indtil videre hører de under denne art.
Den er udelukkende fundet i den sediment frie del af klippezonen.
Cynotilapia sp. "ndumbi" er kun blevet observeret i store mørke huler, hvor at det kun har været det hvide skær fra dem, som man har kunnet se.
Cynotilapia sp. "ndumbi" bør mindst gå i et akvarium der er på 250 l. Akvariet bør indrettes med fint sand og masser af sten og huler.
I naturen æder den plankton i det åbne vand. Man har ikke set den spise aufwusch som andre Cynotilapia gør.
AdfærdAdfærd
Yngleadfærd
YngleadfærdHannen står inde i hulen og prøver at lokke hunnerne dertil, som oftest befinder sig lige udenfor hulen. Hannerne er meget aggressive, når at de skal forsvarer hulen. Og alle andre indtrængende end hunnerne bliver jagtet væk.
Antal unger30-40
Info
TypeCichlider, Malawi - Mbuna
Udseende
FarverHannen er stor/brunlig i grundfarven og med lyseblå finner. I rygfinnen er der et hvidt og et sort søm.
Størrelse han13
Størrelse hun11
Optimale forhold
FoderAlger, Cichlidesticks, Crisp, Flagefoder
Min. akvarie250
Holdes bedst somHoldes bedst som
Vandværdier
Temperatur
23 – 28 °C
pH
7.8 – 8.5