Macropodus ocellatus
Handelsnavn: Rundhalet makropode
Billeder

1 / 3
Beskrivelse
VarianterDer er kun naturvarianten, men den kan krydses med Macropodus opercularis. Ved dette kryds er kun hunner frugtbar efterfølgende
Generel beskrivelseMacropodus ocellatus er en sjælden art her i landet, derfor også sparsomt med oplysninger. Den er en vanskelig art på nogle områder. Eksperter oplyser, at den skal holdes i meget koldt vand om vinteren, i en periode gerne helt ned på 12 grader Dette skyldes, at denne art har tendens til at få fisketuberkulose. Mange entuiaster holder den ude en stor del af året.
Den egner sig særdeles godt til havedammen som et alternativ til guldfisk.
Jeg har set nogle flotte film med Macropodus ocellatus i havedamme udendørs.
AdfærdFlere hanner sammen i for små akvarier går ikke
SocialDen af de 5 makropodearter med det blideste temperement
Yngleadfærd
YnglebiologiSkumredebygger. Hannen passer æggene, indtil de klækker, og efterfølgende larverne de første 2-3 dage
DrægtighedÆggene klækker efter ca. 48 timer. Larverne er fritsvømmende efter ydeligere 2-3 dage
LegMacropodus ocellatus bygger skumrede uden brug af plantedele, men det er vigtigt med flydeplanter som vil tjene som forankring og stabilisering af reden. Hannens pasning af rede og æg er ikke så vigtig i et yngleakvarium, hvor der ikke er andre fisk, og han kan uden problemer fjernes sammen med hunnen efter leg. Hunnen vil normalt afgive omkring 200-300 æg, men der er eksempler på helt op til 800 æg. Larverne hænger, indtil de er fritsvømmende. Ungerne fodres i starten med infusorier eller lign.
Førstegangs opdræt i DKUkendt
Info
VerdensdelAsien
RegionKina (central og syd), Korea, og der er rapporteret om forekomster ved grænsen til Rusland
FamilieOsphronemidae
HandelsnavnRundhalet makropode
PopulærnavnKinesisk makropode
OpdagerBloch 1790
Udseende
FarverRødbrun med rund hale, blåprikket mønster på ryg- og gatfinne
Størrelse han9 cm
Størrelse hun7 cm
KønsforskelHannen større og med lang hale og stærkere farve
FormLang og smal
Optimale forhold
FoderYnder levende foder, men er i øvrigt altædende
Min. akvarie100
BelysningMedium
BiotopStillestående lavvandede områder, kanaler og små bække
CirkulationIngen til svag
DekorationYnder velbeplantede akvarier med stillestående vand og flydeplanter. Trives bedst i akvarier, hvor der ikke er andre urolige fisk, og så stiller den nogle særlige krav til temperaturen
Vandværdier
Temperatur
12 – 24 °C
dH
1 – 20
pH
6,0 – 8,0