Betta patoti
Billeder

Copyright: Torben Lyng
Beskrivelse
Generel beskrivelseBetta patoti kan nemt forveksles med Betta unimaculata. Betta patoti er en hårdfør og sjælden art i handlen. Den bliver af eksperter anset for at være iblandt de Betta-arter som er nemme at få i leg, men til gengæld er den som de fleste Betta-arter i unimaculatakomplekset særdeles kendt for at æde æggene (tygge) få dage efter rugningen er påbegyndt.
Betta patoti er rimelig tolerant over for vandværdier, og en vigtig ting at nævne ,som er en typisk "Bettating" ,HUSK tætsluttet dækglas, de er gode springere
AdfærdTerritoriale i små akvarier, men hvis akvariet har den rette størrelse og er indrettet korrekt, vil man problemfrit kunne holde mindre grupper med flere hanner, og andre rolige arter
Yngleadfærd
FormeringMundruger, hannen ruger i ca. 12-17 dage
YngelplejeYnglen fodres med nyklækket artemia
YngleadfærdObservationer fra eksperter har vist ,at hannen under leg er i stand til at sortere de æg, hunnen afgiver. Det første æg hunnen afgiver er et mindre klart æg, som hannen samler op senere for at æde, og de følgende æg som har mere størrelse og er hvide er dem han samler op først for at ruge. En meget interessant adfærd. Hunnen kan også samle æg op, men vil efterfølgende spytte dem til hannen.
Hunnen vil under leg forsvare sig imod udefra kommende fisk, både af egen art, og også andre arter
yngelplejeYnglen fodres med nyklækket artemia
Info
VerdensdelAsien
RegionIndonesien, Borneo
FamilieOsphronemidae
Videnskablig beskrevetWeber & De Beaufort ,1922
Udseende
FarverLysebrun grundfarve med en lys stribe fra øje til hale. Stærk i farven ved leg
Størrelse11 cm
Optimale forhold
FoderLevende foder, frostfoder, kan tilvænnes flagefoder
Min. akvarie80
Holdes bedst somEt par, eller hvis størrelsen på akvariet er tilstrækkeligt, i mindre grupper som f.eks 5-8 stk.
BelysningMiddel
CirkulationAfdæmpet til middel og altid velfiltreret rent og klart vand
DekorationTæt beplantet med mange gode skjulesteder ,hvor trærødder kan indgå. Gerne flydeplanter
Vandværdier
Temperatur
23 – 28 °C
dH
1 – 10
pH
5,5 – 6,8